• Yazın göz sağlığınızı korumanın ipuçları…

  Yazın göz sağlığınızı korumanın ipuçları…

  Yaz döneminde en sık karşılaşılan göz problemlerini ve korunmak için dikkat etmeniz gerekenleri Hastane Derindere Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Eray Atalay’dan öğrendik…

  Yaz Döneminde Karşılaşabileceğiniz Göz Problemleri

  Yaz mevsiminde göz ve göz çevreniz vücudunuzun dış ortama açık bölgeleri olduğundan güneşten yayılan ultraviyole (morötesi) A ve B radyasyon ışınlarına sürekli maruz kalır. Bu durumda göz sağlığınızı olumsuz etkileyecek problemlerle karşılaşma ihtimaliniz artar.

  Bunlar;
  • Güneş ışınlarına yıllar içinde fazlaca maruz kalan bir kişilerde katarakt oluşumu hızlanabilir veya mevcut kataraktın ilerlemesi söz konusu olabilir.
  • UVA ve UVB ışınları yıllar içinde retina tabakasına zarar vererek yaşa bağlı makula dejenerasyonu oluşumuna zemin hazırlayabilir.
  • Göz yüzeyini kaplayan zar dokusu (konjonktiva) güneş ışınlarının etkisiyle gözün saydam tabakası olan kornea yüzeyine doğru büyüme göstererek pterjium adı verilen hastalığa neden olabilir.
  • Güneş ışınları dış ortama açık her dokuda olduğu gibi göz ve göz çevresinde deri kanserlerine yol açabilir.
  • Güneş hassasiyeti fazla olan kişilerde gözlerin fazla kısılması kazayağı oluşumu gibi kozmetik problemleri de tetikleyebilir.
  • Yaz aylarında havaların ısınmasıyla birlikte artan klima kullanımı ortamdaki nemi azaltır ve özellikle bilgisayar başında çalışan kişilerde gözlerde yanma, batma ve kızarıklık olarak belirti veren göz kuruluğu şikayetlerine neden olabilir.
  • Yaz sıcaklarında serinlemek isteyenlerin havuz kullanımlarının artmasıyla, özellikle temiz veya uygun olmayan klorlama yapılan havuz sularından bulaşan enfeksiyonların riski artar.

  Derin dalış göz sağlığınız için tehlikeli olabilir!
  Derin dalışlar yüksek basınç değişikliklerine neden olduğundan göz içi basıncının da anormal bir şekilde dalgalanmasına yol açar ve dolayısıyla glokom (göz tansiyonu) hastalarına önerilmez. Derin dalış sırasında kontakt lens kullanıcılarında lensler göz yüzeyine yapışabilir ve suni gözyaşlarıyla çıkarılmalıdır. Kontrolsüz bir şekilde dalış yapanlarda oküler dekompresyon hastalığı ortaya çıkabilir. Bu hastalarda çift görme, görmede bulanıklık veya görme kaybı, görme alanının tek tarafının kararması gibi bulgular ortaya çıkabilir ve bu durumun acilen tedavi edilmesi gerekir.

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et