• Ağız kokusunun sağlığınız hakkında verdiği ipuçları

  Ağız kokusunun sağlığınız hakkında verdiği ipuçları

  Ağız kokusu, birçok insan için önemli bir utanç kaynağı olabilir ancak, altında yatan neden tanımlandıktan sonra genellikle düzeltilebilir.

  Kronik ağız kokusu, genel sağlığınıza dair ipuçları sunabilir. Bu nedenle, kötü ağız hijyenine veya yeme alışkanlıklarınızın doğasına bağlamadan önce, ağız kokusunu neyin tetikleyebileceğini düşünmek isteyebilirsiniz. Ara sıra ağız kokusu endişelenecek bir şey olmasa da, kronik kötü kokulu nefes sağlığınızda bir şeylerin ters gittiğinin bir işareti olabilir.

  İşte ağız kokusunun sağlığınızın durumu hakkında size söylediği bazı şeyler.

  Sindirim sorunları

  Bağırsaklarınızın kötü nefesinizin arkasındaki neden olmasının birçok farklı yolu vardır. Gastroözofageal reflü hastalığı (GERD), ağız kokusunun bir numaralı nedenidir. Yemek borusu ve mide arasındaki kaz düzgün kapanmadığında, fazla mide asitleri yemek borusuna geri döner. Kısmen sindirilen gıdalar sindirim sisteminden geçemediği için çürümeye ve ekşi bir koku yaymaya başlayabilir.

  Ağız kokusu ince bağırsakta aşırı bakteri üremesinden de kaynaklanabilir. Bu, diyabetli kişilerde veya bağırsak ameliyatı geçirmişi kişilerde görülür. İyi haber şu ki, bir antibiyotik kürü genellikle bunu oldukça hızlı bir şekilde temizler. Daha nadiren, ağız kokusu olan bir kişi, kalın veya ince bağırsaklarda atık akışını engelleyen bir şeyi içeren oldukça tehlikeli bir tıbbi durum olan bağırsak tıkanıklığına sahip olabilir. Tıkanıklık, yediğiniz herhangi bir yiyeceğin sindirim sistemi içinde hapsolması ve mayalanmaya başlaması anlamına gelir. Bu da nefesin kötü kokmasına neden olabilir.

  Düşük karbonhidrat

  Yeteri kadar karbonhidrat almıyorsanız ya da düşük karbonhidrat diyeti yapıyorsanız, istenmeyen bir yan etkisini yaşıyor olabilirsiniz. Ağız kokusunun, çürük meyve kokusuna benzediği söylenir. Düşük karbonhidratlı bir diyete bağlı kalındığında, vücut ketzis adı verilen bir metabolik duruma girer, bu sayede protein ve yağın parçalanması sırasında ketonlar olarak bilinen doğal kimyasallar salınır. Bu, kötü nefes kokusuna neden olan vücutta aşırı keton birikmesine yol açabilir.

  Çoğu insan düşük karbonhidratlı diyete başladıktan birkaç gün veya bir hafta sonra nefeslerinde bir değişiklik fark eder. Vücut daha az karbonhidrat tüketmeye alıştıkça koku genellikle azalır.

  Enfeksiyon

  Ağız kokusunun bir başka nedeni, boğaz veya akciğerlerde apse veya enfeksiyondur. Örneğin, bronş tüplerinin anormal şekilde genişleyip kalınlaşması mukus birikmesine yol açabilir ve kötü kokuya neden olan solunum yolu enfeksiyonlarını tetikleyebilir.

  Bademcik iltihabı da ağız kokusuna neden olabilir. Bademciklerin etrafında oluşan tonsilit, kötü kokuya neden olacak Sülfa içerir. Dahası, tonsilit, kükürt benzeri koku verebilecek bakteri üremesine de neden olur.

  Araştırmacılar, sinüs enfeksiyonlarının da ağız kokusuna neden olduğunu saptadı. Sinüslerden boğazın arkasına akan enfekte mukusun soluduğunuz hava ile buluşması genel olarak kötü ağız kokusuna katkıda bulunur.

  Diş temizliği

  Araştırmalara göre, kötü ağız hijyeni ağız kokusunun nedenlerinin başında geliyor. İnsanlar düzenli olarak diş fırçalamadığında, ağızda çürüyen yiyecekler dişlerde ve dilde birikir ve dişlerde bakteri plağının oluşmasına neden olur. Bu, fırçalayarak giderilmezse, zamanla sert tartar veya diş taşına dönüşür ve daha fazla bakteri birikir. Diş eti iltihabı da ağız kokusuna neden olabilir.

  Diş çürüğü

  Çürükler, diş minesini aşındıran bakteri oluşumundan dişlerde oluşan küçük deliklerdir. Çürükler doğrudan kötü kokuya neden olmazken, içlerine sıkışan bakteriler zamanla kötü kokmaya başlayarak ağzınızı temiz tutmanızı zorlaştırabilir.

  Çürükler tedavi edilmezse, dişteki bir boşluk apseye dönüşebilir, böylece diş zamanla irinle dolar. Genel olarak şişlik ve ağrıya neden olur. Ayrıca, dişin etrafına yayılabilir ve sonunda kan dolaşımına geçerek tehlikeli sağlık komplikasyonlarına neden olabilir.

  Enzim bozukluğu

  Sindirim enzimleri, yediklerinizi metabolize etmeye yardımcı olmak için vücudunuzda doğal olarak meydana gelir, ancak bazen vücudunuz nefeste kokuya neden olabilecek belirli bir enzimden yoksun olabilir veya yeterince üretemez.

  Trimetilaminüri, vücudunuzun trimetilamini düzgün bir şekilde parçalayacak enzimlerden yoksun olduğu genetik bir bozukluktur. Yani vücudun doğal metabolik süreci olması gerektiği gibi çalışmadığında, vücutta trimetilamin birikimi olur. Bu daha sonra, idrarınız, teriniz ve nefesiniz yoluyla vücuttan atılır. Balık kokusu olarak tanımlanabilir.

  Böbrek ve Karaciğer hastalıkları

  Karaciğer yetmezliği olan kişiler genellikle, karaciğer arızalandığında vücutta biriken uçucu organik bileşiklerin neden olduğu «fetor hepatikus» olarak adlandırılan küf kokulu nefese sahiptir. Hastalığın tespiti ve teşhisinde nefes analizi uygulanır.

  Kronik böbrek yetmezliği olan kişiler, kötü ağız kokusundan şikayetçi olurlar. Böbrekleriniz kanınızdaki atık ürünleri ve kimyasalları filtreleyemediğinde ve çıkaramadığında, kanda bir üre nitrojen birikimi olur ve bu da tükürükteki üre konsantrasyonunu artırarak amonyak kokusuna neden olduğunu gösterir.

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et