• Bağırsak sağlığı için en iyi gıdalar

  Bağırsak sağlığı için en iyi gıdalar

  Genel sağlığınız ve bağırsaklarınızda yaşayan mikroplar arasında önemli bir bağlantı vardır.

  İşlenmiş gıda tüketiminden dolayı, Tüm dünyada insanların yaklaşık yüzde 15’i sindirim sorunları yaşıyor. Hatta, beslenme uzmanlarına göre yediklerimiz, vücudumuza düşündüğümüzden daha fazla etkisi olabilir.

  Bağırsaklar üzerine yapılan çoğu araştırmada, bağırsaklarda yaşayan küçük organizmaların, özellikle probiyotik ve prebiyotik içeren belirli yiyecekler verildiğinde daha verimli oldukları sonucuna varılmştır.

  İşte Bağırsak sağlığını artıracak 13 besin:

  Karpuz

  Sıcak yaz günlerinde karpuz yemek, susuzluğu gidermenin yanında prebiyotik almanın mükemmel bir yoludur. Küçük bir dilim karpuz, günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 14’ünü karşılar. Ayrıca karpuz, demir emilimini artıran bileşikler içerir.

  Sarımsak

  Zararlı bağırsak bakterilerine karşı savaşan ve bağırsaktaki maya ve diğer iyi mikropları dengeleyen mantar önleyici ve antibakteriyel özellikler içerir. Ayrıca, bağırsaklarınızı mutlu ve sağlıklı tutmak için gerekli olan anti-inflamatuar bir besindir.

  Yoğurt

  Bağırsak sağlığına aşina iseniz, muhtemelen yoğurt yemenin faydalarını duymuşsunuzdur. Bu probiyotik besini tüketerek bağırsak ve bağırsak floranıza büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

  Elma sirkesi

  Elma sirkesi içmek zor olabilir ancak faydaları için katlanılacak bir durumdur. Kilo vermeye yardımcı olur. Ayrıca, tüm yararlı probiyotikler ve amino asitler nedeniyle asit reflüsü ve irritabl bağırsak sendromunu hafifletmeye yardımcı olur.

  Badem

  Badem, bağırsaklarımıza probiyotikler, yağ asitleri, lif ve polifenoller sağlamak için mükemmel bir kaynaktır ve bunların hepsi sistemimimzdeki mikroplar için mükemmeldir. Atıştırmak çok kolay olduğu için bademler birçok sağlıksız atıştırmalık gıdaya harika bir alternatiftir.

  Tam tahıllı ürünler

  Beyaz ekmek ve makarna gibi rafine karbonhidratlar tüketmek yerine tam tahıllı ürünler tüketmek bağırsaklarınızın daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Tam tahıllı besinler, sindirim sisteminin performansını artıran omega-3 yağlar içerir.

  Ahududu

  Yüksek lif konsantrasyonu, C vitamini ve antioksidanları nedeniyle harika bir besindir. Antioksidanlar mükemmel bi bağırsak florası ortamını sağlamak için iltihaplarla savaşırken, lif içeriği sindirim sistemimizde hareket etmeye yardımcı olur.

  Gökkuşağı İsviçre Pazısı

  Besin açısından yoğun ve liflidir. Ayrıca, kötü karbonhidratlarla dolu olmadığı için istediğiniz kadar yiyebilirsiniz.

  Soğan

  Soğani yüksek konsantrasyonlarda inülin ve fruktanlar içerir. Bu sağlıklı kombinasyon, kabızlığı giderirken kolesterolünüzü düşürür ve bağırsak floranızı arttırır.

  Lahana Turşusu

  Fermente gıdaların çoğu bağırsak sağlığı için harika olduğunu bilmek gerekir. Lahana turşusu, bağırsak florasının gelişmesine izin veren birçok faydalı mikroorganizma içerir. Şişkinlik, gaz ve hazımsızlık çekiyorsanız lahana turşusu deneyin.

  Ispanak

  Yeşil yapraklılar harika besin ve lif kaynaklarıdır. Ispanak, sağlıklı bir bağırsağa katkıda bulunan A vitamini, C vitamini, K vitamini ve folat gibi faydalı besinler açısından zengindir.

  Muz

  Muz, bağırsaklarınıza inülin sağlama yeteneğine sahiptir. İnülin, bağırsaklarınızdaki iyi bakterilerin büyümesini ve sağlıklı kalmasını sağlayan bir lif türüdür.

  Brüksel Lahanası

  Brüksel lahanası pek çokları için tercih edilmeyen bir besin. Eğer yiyebiliyorsanız, genel bağırsak sağlığınız için harikadırlar. Zararlı bakterilerle savaşan kükürt bileşikleri içerir.

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et