• Bağışıklık güçlendiriciler gerçekten işe yarıyor mu?

  Bağışıklık güçlendiriciler gerçekten işe yarıyor mu?

  Pandemi, çoğumuzun bağışıklığımızı artırmanın yollarını aramasına neden oldu. Peki, gerçekten bunu gerçekleştirmek mümkün mü?

  Bir yılı aşkın süredir pandemide yaşıyoruz. Aşılar yavaşça yaygınlaşıyor ve sonunda tünelin sonundaki ışığı görebiliyoruz. Ülkemizde henüz aşılara ulaşım tam sağlanmadığı için sürü bağışıklığı oluşturabilmiş değiliz. Bu nedenle sağlıklı kalmak için çabalarken, bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin yollarını aramak doğaldır.

  Bağışıklık sistemi nasıl çalışıyor?

  Bağışıklık sistemi karmaşık, tüm vücuda dağılmış ve oldukça aktif bir yapıdır. Bağışıklık sisteminin çeşitli işlevlerini desteklemek için iyi beslenmeye ihtiyaç vardır ancak bu, zamanla yüksek kaliteli beslenme düzeni ile sağlanır. Bir diğer deyişle bağışıklık sistemini hızla geliştirebileceğiniz bir yöntem olmayabilir. Uzmanlar ayrıca, varsayılan bağışıklık güçlendiricilerin etkili olduğunu kanıtlayan çalışmalar bulmanın zor olabileceği konusunda da hemfikir.

  Konu bağışıklık sistemi olunca her bireyin ihtiyacı diğerinden farklı olacaktır. Bazı durumlarda, araştırmadan bildirildiğini görebileceğiniz bağışıklık artışı, başlangıçta yetersiz olan kişilerde görülür. Bu nedenle, takviye besini almanın, eksiği olmayan birine herhangi bir faydası olmayabilir.

  Bağışıklık güçlendiriciler

  Probiyotik

  Probiyotikler, bağırsak mikrobiyomumuzu çeşitlendirmeye ve bağışıklık sisteminin iltihabı düzenlemesine yardımcı olan canlı bakterilerdir. Bakteri kolonilerimiz bağırsağımızda ne kadar çeşitli olursa, o kadar iyi hissetme eğilimindeyizdir.

  Hiç şüphesiz midede ve bağırsaklarda yaşayan bakteri türleri, bağışıklık sisteminin davranışlarını kesinlikle etkileyebilir. Bununla birlikte sadece probiyotik eklemek, bu bakterilerin normal popülasyonlarını değiştirmez. Uygun olan bakteri çeşitliliğinin ne olduğu bilinmemektedir ve bir kişiden diğerine farklılık gösterebilir. Probiyotik de basitçe bakteri çeşitliliğidir ve çoğu kişi için tamamen etkisiz olması muhtemeldir.

  Sarımsak

  Sarımsak diyetinize eklemek isteyeceğiniz bir besindir. Bazı çalışmalara göre, sarımsağın yüksek antioksidan özellikler içerdiğini söylüyor. Sarımsağın bağışıklık sistemini güçlendirdiğini oldukça net gösteren araştırmalar mevcuttur. Bilim adamları ayrıca sarımsakta, akyuvarlardaki bağışıklık tepkisini artıran ve virüslerle ve hastalık semptomlarıyla savaşmalarına yardımcı olan bileşikler buldular.

  Kara mürver

  Mürverin grip ve sinüzit süresinin kısaltılmasına yardımcı olabileceğini gösteren bazı araştırmalar var. Ancak, kesin değil. Mürverin potansiyel faydası tamamen antioksidanlarla ilgilidir. Kara mürver, bağışıklık sistemini doğrudan güçlendiren antioksidanlar ve vitaminlerle doludur. Ayrıca arştırmalar, antioksidan yönünden zengin beslenme ile kanser riskinin azalması arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor.

  Ufak bir uyarı: Pişirilmemiş kara mürver karın ağrılarına neden olabilir.

  Zerdeçal

  Araştırmalar, zerdeçalın bazı enflamatuar tepkileri azaltmaya ve diğer durumlarda bağışıklık tepkilerini düzenlemeye yardımcı olabileceğini bulmuştur. Zerdeçaldaki kurkumin, bağırsağınızdaki bakterileri beslemeye yardımcı olan bir prebiyotik görevi görür. Bol miktarda antioksidan içeriğe sahip olduğu için iltihaplanma ve hücre hasarıyla savaşır. Stresli olduğumuzda tepkilerimizi tetikleyen hormonlar olan kortizol seviyelerini düşürmeye de yardımcı olabilir.

  C vitamini

  Vitaminin etkileri, vücudunuzun nereden aldığıyla ilgilidir. Vücudunuzdaki C vitaminini artırmak için ağız yoluyla almaya çalışırsanız çoğu C vitamini mideden emilemeyebilir.

  C vitamini, bağışıklık sisteminde önemli bir role sahip. Vücudu enfeksiyonlara karşı korumaya yardımcı olan beyaz kan hücreleri olan lenfositlerin üretimini uyarmaya yardımcı oluyor. Beyaz kan hücrelerinin daha iyi çalışmasına izin veriyor ve onları hasardan koruyor. C vitamini takviyelerinin daha çok iyileşme süresine yardımcı olabileceği düşünülüyor.

  D vitamini

  Bağışıklık sisteminin COVID-19 virüsüne karşı tepkisi ile olası bağlantısını gösteren bazı araştırmaların ardından toplumda D vitaminine olan ilgi epey artmıştı.

  D vitaminin bağışıklık sistemini sağlıklı tutmada oynadığı rol çok karmaşıktır çünkü bağışıklık sistemi mükemmel bir şekilde dengelenmelidir.

  Düşük D vitamini seviyeleri sık görülen enfeksiyonlarla ilişkilendirilmiştir ve soğuk algınlığı ve griple de bağlantılıdır. Ancak, büyük ihtimalle D vitaminine ihtiyacınız olmayabilir. İhtiyacınız olan vitamini, kış aylarında bile güneş ışığından yeterince almanız mümkündür.

  Çinko

  Uzmanlar, çinkonun faydalı olabileceği konusunda hemfikirdir. Ancak, yalnızca ihtiyacınız olursa. Bu nedenle herhangi bir takviyeye başlamadan önce mutlaka bir doktora danışmanız her zaman en iyisidir. Çinko, bağışıklık fonksiyonlarını kesinlikle iyileştirebilir, ancak bu genellikle yaşlılarda normal çinko emilimi azaldığında görülür.

  Akupunktur

  Bu yöntem de çok az insanda etkili olabilir. Eğer akupunktur uyumanıza, stresinizi azaltmaya yardımcı oluyorsa, büyük ihtimalle sonuç olarak bağışıklık sisteminizi de güçlendiriyordur. Daha çok doğrudan bağışıklık sistemini güçlendirmek yerine, bağışıklık sisteminin tam olarak çalışmasını engelleyen faktörleri ortadan kaldırmakla ilgili bir durum söz konusu.

  Uzmanlara göre, bağışıklık güçlendirici süper takviyelere bel bağlamak yerine dengeli ve zengin beslenmek önemlidir. Antioksidan açısından zengin meyve ve sebze alımını artırmak faydalı olacaktır.

  Alkol tüketiminin yanı sıra eski moda diyetler ve detokslarda aşırıya kaçmamak sağlığınız için doğru adımlar olacaktır. Stresten uzak durmak da bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. Özellikle pandemi sırasında insanların hayatlarına odaklanan haberler de stres seviyenizi artırabilir.

  Egzersiz de bağışıklık sistemini sağlıklı tutmakta önemli bir rol oynuyor. Haftada en az 150 dakika egzersiz yapmak hasta olma riskinizi azaltır ve bağışıklığınızı güçlendirir.

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et