• Beyin tümörünün ilk sinyallerini veren 6 belirti

  Beyin tümörünün ilk sinyallerini veren 6 belirti

  Covid-19 yüksek bulaşıcı özelliği ile çoğumuza hastaneye gitme korkusu veriyor. Hal böyle olunca da birçok hastalığın erken tanı ve tedavi imkanını engelliyor. Bu hastalıkların en başında erken teşhisin kritik önem taşıdığı beyin tümörünü sayabiliriz.

  Beyin tümörü, toplumda yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Tedavisinde başarı için tam donanımlı bir merkez, ekip yaklaşımı gereklidir. Multidisipliner tedavi anlayışı yüksek önem taşıyor. Hastalık, yüksek uzmanlıkla tedavi edilmesi gerektiği gibi acilen müdahale edilmesi gerekir. Bu yüzden, gerekli önlemlerinizi alın ve bir uzmana görünün.

  Acıbadem Maslak Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. İlhan Elmacı, 8 Haziran Dünya Beyin Tümörü Farkındalık Gününde beyin tümörünün öne çıkan, ilk sinyallerini anlatıyor ve önemli uyarılar, önerilerde bulunuyor:

  Bulantı ve kusma 

  Herhangi bir mide bağırsak rahatsızlığı olmadığı halde bulantı yakınmasının bir kaç gün devam etmesi ve giderek buna eşlik eden kusma beyin ile ilgili bir sorun olma ihtimalini akla getirmelidir. Özelikle bu şekilde tekrarlayan kusma atakları nörolojik muayeneyi gerektirir.

  Şiddetli baş ağrısı

  Kişinin ara ara olup geçen, devamlılık göstermeyen baş ağrıları genellikle beyin ile ilgili değildir. Beyin tümörü varlığında baş ağrısı sabah kalkınca hissedilir. Kişi baş ağrısı ile uyanır ve bu ağrı giderek gün içerisinde azalabilir. Baş ağrısı azar azar şiddetini artırır. Kişiyi daha fazla rahatsız eder. Başının önünde, arkasında olabilir ya da bir yerden bir yere yayılabilir. Burada beyin tümörü varlığında baş ağrısının sebebi; kişi uyurken oksijen gereksinimi azalır, buna bağlı olarak solunumun derinlik ve sayısı düşer. Ayrıca kişinin yatar pozisyonda olması mevcut beyin tümörünün çevresindeki yoğunluğu-ödemi artırır. Sonuçta kişi uyandığı ve oturduğunda kafa içi basıncı artmış olduğundan baş ağrısı ile uyanma söz konusu olur. Bu durumun varlığı nörolojik muayeneyi gerektirir.

  Konuşma bozukluğu

  Tümörün konuşma merkezleri ile olan ilişkisi dolayısıyla kişide konuşma bozukluğu meydana gelebilir. Kelimeleri seçmede, dillendirmede ve peş peşe kelimeleri ifade etmede zorluk olabilir ya da söylenenleri anlama bakımından zorlanabilir. Bu durumlar olup geçebilir. Bir kere dahi olması -düzelmiş olsa bile- nörolojik muayeneyi gerektirir.

  Kol ve bacakta güçsüzlük

  Vücudun bir tarafında kol ve bacak beraber ya da ayrı ayrı olarak uyuşma veya güç kaybı önemli bir bulgudur. Geçici ya da devamlılık gösteriyor olmasının önemi yoktur. Bu durum sadece parmaklarında dahi olabilir. Önemli bir bulgudur. Nörolojik muayene gerektirir. 

  Görme bozukluğu

  Tümör görme sinirleri ya da görmenin beyin içindeki yolu üzerinde, merkezinde bası meydana getirdiğinde farklı şekilde görme bozukluğu olur. Bunlar tek gözde ya da her iki gözde meydana gelir. Görmenin giderek azalması kaybolmaya yüz tutması, kişinin baktığında dış yan tarafları göremiyor olması ya da geçici olup düzelen tekrarlayıcı görme kayıpları önemlidir. Özellikle göz hekimi muayenesi ve sonrasında nörolojik muayene gerektirir. 

  Hormonal bozukluklar

  Beyin tümörü belirtilerinden biri de hormonal bozukluklar ve buna bağlı klinik semptomlardır. Örneğin; erken ergenlik, el ve ayaklarda normal dışı büyüme, adet düzensizlikleri, vücutta aşırı derece de kıllanma, tiroit hormonal bozuklukları, ciltte kontrol edilemeyen kızarıklıklar, döküntüler, kilo alma eğilimi ve vücudun yağ dokusunda kontrolsüz artışlar önemlidir.

  Prof. Dr. İlhan Elmacı
  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et