• Boyun tutulmasına iyi gelecek 5 tavsiye

  Boyun tutulmasına iyi gelecek 5 tavsiye

  Akıllı telefonlarınıza, bilgisayar ekranlarınıza veya tabletlerinize bakmak için eğilerek çok fazla vakit geçirdiğiniz için sabah uyandığınızda kendinizi boynunuz tutulmuş şekilde bulabilirsiniz.

  Başınız, omuzlarınızın önünde oturduğunuzda, boynunuzun arkasına ve kürek kemiklerine baskı uygular. Bu kaslar gün boyunca çalıştırıldığında, onları kronik olarak yorgun bırakan aşırı ağrı oluşur. Sonuç olarak, boyun tutulması yaşarsınız.

  Boyun tutulması ile uyanırsanız ağrıyı hafifletmek ve rahatınızı artırmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Rahatlamınza yardımcı olabilecek 5 yöntem:

  Bir NSAİİ ilaç yutun

  Non-sterodial anti-infalamtuar ilaçlar ya da diğer bir tanımla steroid yapıda olmayan yangı önleyici ilaçlara kısaca NSAİİ denir. Ağrı kesici, ateş düşürücü ve infalamasyonu azaltıcı ilaçlardır. Doktorunuz almanızı yasaklamadığı sürece ağrınızı hafifletmek için alabilirsiniz.

  Sıcak tutun

  Sıcak, dokunun etrafını ısıtarak boyun bölgesindeki sertliği azaltmasına yardım edecektir.

  Masaj yaptırın ya da kendiniz yapmayı deneyin

  Masaj yaptırabilirseniz, bu geçici bir rahatlama sağlayacaktır. Ancak eklemlerinizde bir sorun varsa onu çözmeyecektir. Kullanabileceğiniz bir masaj aletiniz varsa onu da kullanabilirsiniz. Titreşimler acıyı duyarsızlaştıracaktır ancak masaj aletini kullanırken kesinlikle omurilik soğanından uzak tutmalısınız.

  Esneme hareketleri yapın

  Boyun tutulmasına karşı tavsiye edilen 4 esneme hareketi vardır.

  1. Düz bir zemine uzanın. Kollarınızı yanlarınıza doğru açın ve zemine uzatın. Kollarınızı dirseklerinizden 90 derece açıyla kafanız doğrultusunda bükün.
  2. Düz bir zemine uzanın. Kollarınızı kafanızın üzerinde birleştirin ve esneyin.
  3. Sağ kulağınızı sağ omzunuza doğru eğin. Sağ elinizle nazikçe kafanızı sol omzunuza doğru itin. Diğer yanınız için tekrarlayın
  4. Kafanızı sol koltuk altınıza doğru eğin. Sol elinizle kafanızı nazikçe sol koltuk altınıza doğru itin. Diğer yanınız için tekrarlayın

  Bütün esneme hareketlerini 10 kez tekrarlayın. Her esnemede 30 saniye kadar tutun.

  Doktorunuza danışın

  Eğer boyun tutulması 3 gün kadar devam ederse kesinlikle doktorunuza yada bir fizyoterapiste danışın. Fizyoterapist, yanlış hizalanmış eklemleri veya omurga bölgesini tekrar hizalamak için tedavi uygulayacaktır.

  Fizyoterapist ayrıca gelecekte omurlarınızı ve nasıl doğru duruşta oturmanıza yardımcı olacaktır. Yaşamınızda yapabileceğiniz değişiklikler ile yaşlandıkça yaşayabileceğiniz duruş bozukluklarından kaçınabilirsiniz.

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et