• Burun tıkanıklığı, Boğaz ağrısı ve Öksürüğe 10 doğal çözüm

  Burun tıkanıklığı, Boğaz ağrısı ve Öksürüğe 10 doğal çözüm

  Özellikle bahar döneminde tıkanıklık, ağrılar ve boğaz kuruluğu hissetmek hoş değildir. İşte bu semptomları gidermek ve kendinizi daha iyi hissedebilmeniz için 10 doğal yöntem:

  Soğuk havaya aşırı hassas mısınız?

  Öğlen saatlerinde parklarda biraz zaman geçirmek size iyi gelecektir. Günde 30 dakika dışarıda geçirmek hastalık riskinizi azaltır ve iyileşme sürenizi artırır. Bunun nedeni güneş ışığına ve temiz havaya günlük maruz kalmak, bağışıklığı zayıflatan stres hormonu kortizol üretiminizi önemli ölçüde azaltır.

  Nezleye mi yakalanacaksınız?

  Vücudunuzda bir kırıklık hissediyorsanız, ayak masajı sizi daha iyi hissettirebilir. Sadece 2 dakika boyunca ayak tabanlarınıza sıkıca masaj yapmak, stres hormonu üretimini azaltacaktır. Böylece bağışıklık sistemi daha az yavaşlayacaktır ve vücudunuz virüslerle daha iyi mücadele edecektir.

  Burun tıkanıklığı

  Dışarı adım attığınız gibi burnunuz mu akıyor? Bu aslında iyiye işarettir. Dışarıda yaptığınız 10 dakikalık bir yürüyüş sinüslerinizi açmak için Sudafed içmekten daha etkili ve kolay bir yoldur. Ve araştırmalara göre günlük yürüyüşler hasta olduğunuz süreyi yüzde 57 azaltacaktır. Soğuk hava ve egzersiz yapmak, sinüs iltihaplanmasını ve şişkinliğini azaltan bir hormon olan adrenalin salınımını tetikler ve ayrıca bağışıklık hücrelerinin üretimini hızlandırır.

  Hırıltı

  Sıcak buharlı bir duş sinüsleri açabilir, hava yolu iltihabını azaltabilir ve tıkanıklığı giderebilir. Faydasını artırmak ve iyileşme süresini yüksek oranda azaltmak için duşta bir beze 10 damla okaliptüs yağı koyun. Okaliptüsün aromatik bileşikleri doğal tıkanıklık giderici işlevi görür.

  Sinüs ağrısı

  Sinüs tıkanıklığını gidermenin kolay bir yolu var: Dilinizi, 2 saniyeliğine damağınıza bastırın ardından serbest bırakın ve 2 saniyeliğine baş parmağınızla kaşlarınızın arasına baskı uygulayın; bunu 15 defa tekrarlayın. Bu hareket nazal boşluğunuzun ortasında bulunan küçük, ince kemiği nazikçe hareket ettirir ve bu hareketlilik sinüsleri açar ve boşaltır.

  Boğaz kuruluğu

  Soğuk algınlığı boğazınızda kuruluk ve kaşıntısı bıraktıysa bu doğal tarifi deneyin: Çeyrek su bardağı doğal elma sirkesi ile çeyrek su bardağı suyu karıştırın ve 15 saniye kadar gargara yapın. Gerektiği kadar saat başı tekrarlayın. Sirkedeki asetik asit, boğazınızda rahatsızlığa neden olan istenmeyen bakterileri kolayca öldürecektir.

  Sıkça hasta mı oluyorsunuz?

  Yapılan araştırmalara göre günde tüketeceğiniz 1 diş sarımsak soğuk algınlığı riskini yüzde 63 azaltıyor. Ayrıca hava şartlarına uyum sağlamanıza yardımcı olur. Sarımsak, sülfür açısından zengin bileşeni sayesinde vücudunuzun virüslere karşı mücadele eden bağışıklık hücreleri üretmeye yardımcı olur.

  Öksürük

  Bir araştırmaya göre bitter çikolata, öksürük ilaçlarından yüzde 33 daha etkilidir. 30 gram bitter çikolata, 2 dakikada rahatlamanızı sağlar ve 6 saate kadar etkilidir. Kakaodaki iyileştirici bileşenler boğaz iltihaplanmasını azaltır ve öksürüğe neden olan tahriş olmuş boğaz sinirlerini yatıştırır.

  Nefes alıp vermede sıkıntı

  Günde bir kez salin burun spreyi kullanmak, soğuk algınlığı ile savaşırken daha rahat nefes almanıza yardımcı olur. Bir damla bebek şampuanı eklerseniz iyileşme sürenizi yüksek oranda kısaltır. Bebek şampuanındaki hassas temizleyiciler burnunuzda oluşan mukusları çözer ve temizler ve mikropların bağışıklık hücrelerinden saklanmak için kullandıkları bariyeri hızla çözer.

  Eklem ağrısı

  Tavuk suyuna çorba içmek ağrılarınızı azaltacaktır. Tavuktaki bağışıklık güçlendirici çinko ve ekleyeceğiniz anti-inflamatuar içerikli sebzelerle (kırmızı biber, havuç, yeşil yapraklı sebzeler, sarımsak) yapacağınız bir çorba ağrıları yarı yarıya azaltmakta yardımcı olacaktır. Çorbanızı yatmadan önce içerseniz, daha rahat uyumanıza yardımcı olacaktır.

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et