• Çocuğunuzun odaklanma sorunu için 8 tavsiye

  Çocuğunuzun odaklanma sorunu için 8 tavsiye

  Odaklanma sorunu çocuğunuzun hem akademik hem de sosyal hayatını etkileyebilen bir durumdur. Derslerin online olarak yapıldığı günümüzde bu konu daha da önem kazanıyor. Dolayısıyla dikkat edilmesi ve çocuklar için ilgili çözümler üretilmesi ebeveynlere önemli kazanımlar sağlayabilir. Odaklanma, zihinsel olsa da fiziksel olarak da motivasyon sağlanabilir. Çocukların odaklanmalarını artırmak için bu 8 tavsiyeyi takip edebilirsiniz:

  Kahvaltı şart

  Her zaman için güne kahvaltı ile başlamak en iyi yoldur. Bu, çocuklar için de geçerlidir. Çocukların derslere katılmadan önce kahvaltılarını yapmış olmaları derse konsantrasyon sağlamaları açısından önemli. Ayrıca, ana öğünlerın yanında 3 ara öğün almaları, çocukların odaklanmalarını yüksek tutacağı gibi genel sağlık açısından da fayda gösterecektir.

  Ders çalışma ortamını düzenleyin

  Online ders sırasında ortamın sessiz, iyi aydınlanmış ve havalandırılmış olduğundan emin olun. Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi’nden Uzm. Klinik Psikolog ve Uzm. Dyt. Merve Öz’e göre dikkat etmeniz gereken birkaç konu daha var: “Masasının ve çalışma ortamının düzenli olması, dikkati dağıtacak farklı ders materyallerinin masanın üzerinde bulundurulmaması önemlidir. Bunun yanında çocuğun çalışma alanından tablet, telefon gibi elektronik cihazlar çıkarılmalı ya da kapatılmalı. Aksi halde,  her türlü dikkat dağıtıcı unsurdan etkilenen bu çocuklara yarardan çok zarar verilmiş olur.”

  Çalışma masasında ve ders sırasında yemek yedirmeyin

  Özellikle dersler sırasında çalışma odasında yiyecek olmamalı. Çocuklar masada atıştırmalık bir şeyler olduğunda odaklanamadıkları için verimli ders dinleyemezler. Bunun yanında su tüketimi çocukların odaklanmasını artırmaya yardımcı olacaktır. Çocukların çalışma ortamının yakınında su bulundurulması, yeterli su içme alışkanlıklarını da geliştirecektir.

  Çocuğunuzun davranışlarını takdir edin

  Odaklanma, zihinsel bir davranış olduğu için çocukların duyguları da bu konuda etkili oluyor. Çocuklara karşı gösterilen olumsuz tepkiler, çocuklarda yetersizlik ve beceriksizlik duygularını ortaya çıkarabilir. Dolayısıyla, çocukları olumlu davranışlara teşvik edin ve olumlu davranışlarını takdir etmeyi unutmayın.

  Küçük egzersizler yaptırın

  Çocukların ders aralarında televizyon ve telefonla vakit geçirmeleri derse dönüşte odaklanmalarını zayıflatacaktır. Uzm. Klinik Psikolog ve Uzm. Dyt. Merve Öz’ün teneffüsler için bir tavsiyesi var: “Derse girince doğal olarak akılları oyunda ya da dizide kalacaktır. Bunun yerine ip atlamaları, trambolinde zıplamaları, evin içinde yürümeleri, küçük egzersizler yapmaları hem enerjilerini atmaya yardımcı olacak hem de derse odaklanmalarını kolaylaştıracaktır”

  Birlikte oyunlar oynayın

  Çocuklar, arkadaş gruplarından ayrı kaldığından aileleri ile birlikte vakit geçirmeleri duygusal ve sosyal gelişimleri için önemlidir. Derslerden arta kalan zamanlarda ailecek kutu oyunları oynamak çocukların el ve iletişim becerilerini de geliştirecektir. Ayrıca, zeka oyunları oynamak ve bulmaca çözmek güçlü konsantrasyon artırıcı etkiye sahiptir. Puzzle yapmak, odaklanma sorunu yaşayan çocuğunuz için iyi bir aktivite olabilir.

  Arkadaşlarıyla bir araya gelmelerini sağlayın

  Çocukların arkadaşlarıyla görüşmesi iyi bir motivasyon olabilir. Uzm. Klinik Psikolog ve Uzm. Dyt. Merve Öz de bu konuyu destekliyor: “Çocuklarınız, arkadaşları ile yüz yüze görüşemiyorsa bile görüntülü konuşmalarına olanak sağlayın. Ayrıca, arkadaşlarına hasret kalan çocuklar derslerde arkadaşları ile sohbet etmeye çalışırken ya da arkadaşlarına, öğretmenlerinden daha çok odaklandıklarından derslerine yeteri kadar odaklanamayabiliyorlar”

  Uzm. Klinik Psikolog ve Uzm. Dyt. Merve Öz
  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et