• COVID-19 aşısı, bağışıklık sistemi zayıflamış kişiler için tam koruma sağlamayabilir.

  COVID-19 aşısı, bağışıklık sistemi zayıflamış kişiler için tam koruma sağlamayabilir.

  Zayıflamış bir bağışıklık sisteminiz varsa, COVID-19 aşılarının sizin için etkisi azalmış olabilir. Uzmanlar, aşı olmanın sizin ve çevrenizdekiler için hala çok önemli olduğunu söylüyor. Bağışıklık sistemi zayıf olanların aşılamadan sonra ekstra önlemler alması da gerekiyor.

  COVID-19 aşıları, virüsün semptomlarını ve bulaşıcı özelliğini önlemede etkili olsa da bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde aynı etki görülmedi. Bu kişiler kanser hastaları, bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullanan hastalardır.

  Son araştırmalar, bazı durumların veya tedavilerin, vücudun aşılandıktan sonra COVID-19’a karşı korunmaya yardımcı olan antikor oluşturma yeteneğini engellediğini göstermektedir.

  Normal şartlar altında tam aşılanmış bir birey COVID-19’a karşı antikor üretir ve bu antikorlar, test sonucu ortaya çıkar. Ancak bazı aşılanmış ve bağışıklık sistemi baskılanmış insanların yeteri kadar antikor üretmediği testler sonucu ortaya çıkmış.

  Bir çalışmada, kan, kemik iliği ve lenf düğümü kanseri olan hastaların yalnızca yarısında antikor tespit edilebildi; başka bir çalışmada, kan kanseri olan hastaların yüzde 40’ında antikor testine yanıt alabildi. Antikorların azalmasının nedeninin yaşanılan hastalığa , alınan ilaçlara veya her ikisine bağlı olabileceği henüz bilinmiyor.

  Uzmanlara göre, bağışıklığı zayıflamış kişiler yine de COVID-19 aşısı yapıtrmalı. Aşılanmamış insanların, COVID’den ciddi bir şekilde hasta olma riski daha yüksek olacaktır. Bu koşullara sahip kişiler için bir aşı türünü veya markasını tavsiye etmek için elde yeterli bir veri yok. Ancak, aşılanmanın tavsiye edilmediği çok nadir vakalar vardır. Aşılanmadan önce doktorunuza danışmanız, sağlığınız için en iyisi olacaktır.

  Bağışıklık sistemi zayıflamış kişiler aşılandıktan sonra ekstra önlemler almaya devam etmelidir. Kalabalık ve kapalı yerlerde maske takmaya devam etmek, riski azaltmak iyi bir önlem.

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et