• Covid-19 Vücutta kalıcı hasar bırakıyor mu?

  Covid-19 Vücutta kalıcı hasar bırakıyor mu?

  Covid-19 hayatımızı etkileyeme devam ederken uzmanlar, virüs ile ilgili merak edilenlere açıklık getiriyor. Hastalığı atlatan veya hastanede yoğun bakım tedavisi gören hastalarda kalıcı hasar kalıyor mu sorusu en çok merak edilenler arasında.

  Hastanede yatan hastalar taburcu olduktan sonra kontrole gitmeli

  Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Göğüs Hastalıklarından Uzm. Dr. Hirjan Mammadova, Covid-19 sonrası taburcu olan hastaların 1 hafta 10 gün sonra tamamen normale döndüğünü ifade ediyor. Ayrıca tedbirli olunması gerektiğini de hatırlatıyor. Hastaların, 1 inci ve 3 üncü aydan sonra doktor muayenesi olması gerekiyor. Yoğun bakımlardan oksijen desteği ile evlerine gönderilen hastalar izolasyon bitiminde 2 nci, 3 üncü haftasında kontrole gitmeliler.

  COVID-19 aşısı, bağışıklık sistemi zayıflamış kişiler için tam koruma sağlamayabilir.

  Covid-19 vücutta kalıcı hasar bırakıyor mu?

  Covid-19 sonrası, hastalığı atlatanların en çok merak ettiği konu, virüsün akciğerlere ve diğer organlara kalıcı hasar bırakması. Hastalık görece yeni bir durum olduğu için şu an için insan vücudu üzerinde uzun vadeli etkileri konusunda yeterli bilgi yok.

  Ancak, Covid-19 bazı insanlarda kalıcı izler bırakabilir. Koronavirüs akciğerdeli alveol denilen solunum keseciklerinde hasara yol açarak orada bir sertleşme yaparak solunum keseciklerinin fonksiyonlarını yitirmesine neden oluyor.

  Hasarın şiddeti arttıkça hastalarda solunum yetmezliği görülebiliyor. Bu tamamen bağışıklık sisteminin gücüyle ilgili bir durum. Bazı hastalarda akciğer büzüşmesi denilen bir tablo oluşabilirken, taburcu olduktan 10 gün sonra akciğerlerin tamamen normale dönmesi de mümkün.

  Bağışıklık güçlendiriciler gerçekten işe yarıyor mu?

  Hastalar taburcu olduktan sonra normal hayata geçtikleri dönemde öksürük ve efora bağlı nefes darlıkları yaşanabiliyor. Bu durum akciğerlerin zamanla düzelmesiyle giderek azalacaktır. Durumunuzda düzelme olduğunu düşünmüyorsanız mutlaka doktora başvurmanız gerekir.

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et