• Delta, Delta Plus, Lambda: Düşmanlarımızı tanıyalım

  Delta, Delta Plus, Lambda: Düşmanlarımızı tanıyalım

  Delta Plus, varyantın varyantı oluyor. Koronavirüsün en son türü. Peki, Delta ile Delta Plus arasında ne fark var? Lambda varyantı ne kadar tehlikeli?

  Delta, dünya çapında hızla baskın tür haline gelen koronavirüsün daha bulaşıcı bir varyantı. Su çiçeği kadar bulaşıcı olduğu söyleniyor. Gripten çok daha bulaşıcı. Bu varyantın baskın ve bulaşıcı özellikleri, orjinal Covid’in yayılmasını yavaşlatmaya yetecek önlemler, Delta’yı durdurmaya yetmiyor gibi görünüyor. Daha bulaşıcı bir vürüsü yenmek için daha fazla insanın aşılanması gerekiyor. Tüm bu nedenlerden ötürü, maskelerin ve diğer güvenlik önlemlerinin daha özenle uygulanması gerekiyor.

  Delta Plus, fazladan bir mutasyona sahip bir Delta varyantının ismidir. Bazı haberlere göre, 2021 yılının başlarında yayılan Alfa varyantında da tespit edilmiş. Haziran ayında yayılan bilgiye göre, bu yeni mutasyonun izini sürmenin ve yok etmenin daha zor olduğu söyleniyordu.

  Aşıların Delta Plus’a karşı, Delta’ya karşı olduğundan daha az etkili olup olmadığını henüz bilmiyoruz. Tek doz Biontech aşısının Delta’ya karşı daha az etkili olduğunu biliyoruz, ancak çift dozun hala koruyucu olduğu kesin bir bilgidir.

  Lambda ise Dünya Sağlık Örgütü tarafından Delta gibi endişe verici varyantlardan daha az endişe verici bir varyant olarak sınıflandırılıyor.

  Delta Plus’ın neden olduğu korku ve panik nedeniyle haberlerde yer almaya başlayacak gibi görünüyor, ancak henüz endişe verici veya olağan dışı bir durum yok.

  Aşılanma oranları düşük kaldığı sürece virüsün yaşamak, büyümek, üremek ve evrim geçirmek için bolca şansı olacak. Nüfus düzeyinde virüse karşı bağışıklık oluşturmak için hala en iyi seçeneğimiz aşılamadır, ancak maske takmak ve kapalı alanlarda kalabalıkltan kaçınmak gibi diğer önlemleri de her zaman hatırlamalıyız.

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et