• Delta varyantı semptomları

  Delta varyantı semptomları

  Baş ağrısı, boğaz kuruluğu veya burun akıntısı, Covid-19 Delta varyantının bir belirtisi olabilir.

  Delta varyasyonu sıkça görülen ülkelerden elde edilen kanıtlara göre önceki varyasyonlardan farklı semptomlar gösterebileceği düşünülüyor. Ayrıca, semtpomlar hafif görünse de Delta varyasyonu ilk görülen Covid-19 virüsünden daha bulaşıcı olduğu düşünülüyor.

  Yüksek ateş, koku kaybı ve tat kaybı bu varyantta daha az belirgin. Yapılan ilk analizlere göre, üçüncü dalga ikinci dalgadan daha yüksek olabileceği tahmin ediliyor.

  Daha bulaşıcı, daha ağır: Delta varyantı

  Ülkemizde şu ana kadar delta varyantı tespit edilen 150 vaka olduğu kaydedildi. Delta varyantının semptomları hafif gösterdiği için yayılımını takip etmesi zor bir durumda. Uzmanlara göre 1-2 ay içerisinde bu varyantın etkilerini daha net göreceğiz. Delta varyantının etkisine giren Amerika, İngiltere ve Rusya gibi ülkelerde de süreç bu hızda devam etmişti.

  Uzmanlara göre aşılar, delta varyantına karşı hala koruyucu özelliği var. En etkili olan mRNA aşılarının koruyuculuk özelliği %80 seviyelerinde olduğu düşünülüyor. Yeni bir salgın dalgası ve devamında yeni kapanmaların yaşanmaması için aşılamanın önemi de artıyor. Uzmanların bilgilendirmesine göre iki doz Sinovac aşısı olanlar için üçüncü doz aşılama gerekiyor. Biontech aşısı olanlar için şimdilik iki doz aşı yettiği kanısı mevcut.

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et