• Emziren annelere beslenme tavsiyeleri

  Emziren annelere beslenme tavsiyeleri

  Anne sütü, bebeğin ilk 6 ay ihtiyacı olan protein, yağ, demir, vitamin gibi her türlü besin değerini içinde bulunduran harika bir besin kaynağıdır. İçeriğindeki antikorlar ile bebeği enfeksiyonlardan korur, yeterli miktarda su ve vitamin bulundurduğu için bebeğe su vermeye gerek yoktur.

  Doğum yapan kadında süt salgısı doğumu izleyen 2-3 gün içerisinde başlar. Bileşim özellikleri ile yenidoğan bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılamak açısından anne sütü büyük önem taşır. Doğumdan sonraki ilk yarım saatte bebeği emzirmeye başlamak sağlıklı bir hareket olur. Ayrıca, bebeğin ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmesi kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olur.

  Yeni doğum yapmış anneler, büyüklerinden, yakın çevrelerinden sütü artırmak için birçok tavsiye alacaklardır. Ancak, sütü artıracak yöntem dengeli beslenmeden geçiyor. Her besinden yeterli miktarda tüketildiğinde ve besin çeşitliliği sağlandığında hem anne hem bebek için sağlıklı bir yöntem olacaktır. Emziren annelerin öğünlerine dahil etmelerinde fayda sağlayacak besinler şöyle:

  • Et, süt, yumurta gibi protein kaynakları
  • Tam tahıllı ekmek, bulgur gibi yüksek miktarda lif içeren karbonhidratlar
  • Fındık, ceviz gibi yağlı tohumlar
  • Taze meyve ve sebzeler

  Sütü artırmak için bol sıvı tüketmek önemlidir. Bol su tüketmek bunların başında geliyor. Bununla birlikte Süt, ayran, çorba, mevsim meyveleri ile hazırlanmış içecekler ile sıvı alımını destekleyebilirsiniz. Ara öğünlerde sütün besleyici değerini artıracak taze ve/veya kuru meyveler, yoğurt, kuru yemişler tüketilebilir.

  Emziren annelerin doğum kilolarını vermek için düşül kalorili diyetlerden kaçınmaları gerekiyor. Bu diyetler süt salgılanmasını ve annenin sağlığını tehdit edebilecek sonuçlar ortaya çıkabilir.

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et