• Formumuzu ne kadar sürede kaybedebiliriz

  Formumuzu ne kadar sürede kaybedebiliriz

  Forma girmek kolay değil. Ancak tüm zorlu çalışmalardan sonra, bunu ne kadar zaman sürdürebiliriz? Antrenmana harcadığımız büyük çabaya rağmen, biraz ara vermekle bile formumuzu çok hızlı bir şekilde kaybedebileceğimiz ortaya çıktı.

  Vücudun nasıl formunu kaybettiğini anlamak için önce nasıl zinde kaldığımızı anlamamız gerekir. Zinde olmanın anahtarı ister kardiyovasküler olsun, ister kas gücü iyileştirmek olsun vücudumuzun alışkın olduğundan daha fazlasını yapmasıdır. Bunun vücudumuz üzerindeki stresi, uyum sağlamamızı ve daha toleranslı olmamızı sağlayarak daha yüksek zindelik seviyelerine yol açar.

  Forma girmenin ne kadar süreceği belli birkaç faktöre bağlıdır. Zindelik durumu, yaş, ne kadar çok çalıştığımız ve hatta çevre faktörleri bunlardan bazılarıdır. Ancak bazı araştırmalara göre yalnızca altı seans aralıklı antrenmanın bile, maksimum oksijen alımında artışlara yol açabileceğini ve hücrelerimizde depolanan şekeri kullanarak, egzersiz sırasında vücudumuzun kendini ne kadar verimli şekilde besleyebildiğini gösteriyor.

  Kardiyovasküler formunuz, egzersizi bıraktığınızda, kondisyonu ne kadar hızlı kaybedeceğiniz birçok faktöre bağlıdır. Örnek olarak, bir maratonu 2 saat 30 dakikada koşabilen bir maratoncu, formda kalabilmek için haftada 6 gün antrenman yapıyor ve toplamda 90 kilometre koşuyor. Antrenman yapmayı bıraktığında vücudu zorlanmayı bırakacaktır ve formunu birkaç haftada kaybedecektir.

  Kardiyorespiratuar formunuz, egzersiz sırasında alacağınız oksijen miktarını gösterir. Antrenman yapmayı bırakırsanız ilk 4 haftada vücudunuzun kapasitesi %10 azalacaktır. Antrenmana devam etmezseniz daha düşük oranlarda azalmaya devam edecektir. Antrenman yapmayı bırakan ortalama bir insan için maksimum oksijen alımı 8 haftada, antrenman yapmayan ortalama bir insan seviyesine düşer.

  Antrenman yapmayı bırakan profesyonel atletlerde maksimum oksijen alımındaki düşüş, ortalama bir insana göre, ilk 4 haftada daha yüksek oranda görünür.

  Güç antrenmanlarında, kas gücü kazanımları iki haftada kendini gösterebilir. Kas boyutundaki büyümeler için 8-12 hafta süreyle düzenli antrenmana devam edilmelidir. Araştırmalar gösteriyor ki ortalama bir insanda antrenmansız 12 hafta, kaldırabileceğimiz ağırlık miktarında önemli bir azalmaya neden oluyor. Neyse ki, antrenmanı bırakmadan önce kazandığınız gücün bir kısmını koruyabiliyor vücudunuz. Güçteki önemli azalmaya rağmen, kas liflerinin boyutunda yalnızca minimum bir azalma görünüyor.

  Antrenmansız geçen 2 haftada, kas liflerindeki azalma %13 civarındadır. Ancak bu kayba kas gücündeki düşüş eşlik etmiyor. Ağırlık antrenmanını bırakan ortalama bir sporcu için, kasların boyutundaki düşüşle beraber daha az kas lifine sahip oldukları için ağırlık kaldırmak zorlaşır. Harcadığınız çabaya rağmen hem kardiyovasküler hem de güç olarak antrenmanı bıraktıktan 48 saat sonra formunuzu kaybetmeye başlarsınız.

  Formunuzu kaybetmeye başlamanız kesinlikle tüm emeklerinizi kaybetmeniz anlamına gelmiyor. Egzersizi bıraktığınızın etkilerini hissetmeye başlamanız, kardiyovasküler formunuz için en az 3 haftadır. Gücünüzdeki düşüşü 6 haftadan 10 haftaya kadar hissetmeyebilirsiniz. Ancak ne kadar zinde olursanız, formunuzu o kadar yavaş kaybedersiniz.

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et