• Gıda zehirlenmelerine dikkat!

  Gıda zehirlenmelerine dikkat!

  Günümüzde bireylerin ve kurumların birçok faktöre bağlı olarak, gün içerisinde aktiviteler için harcadığı süre değişmiştir. Bunların başında yemek tüketim alışkanlığı ve gıda maddelerinin satınalması gelmektedir.

  ISS Catering Hijyen ve Kalite Direktörü Süleyman Çalıkuş; Yemek üretimi yapan firmaların temel ve taviz verilemez amaçlarından birinin de güvenli gıda üretiminin gerçekleşmesini sağlamak olması gerektiğini belirtti. Güvenli gıdayı ise ani etkiye sebep olan gıda zehirlenmesi ve fiziksel unsurlar ile birlikte uzun vadede etki gösterebilecek kimyasal gibi insan sağlığını olumsuz etkileyen etkenleri barındırmayan ürünler olarak tanımlayabiliriz.

  Herkesin içme ve kullanma suyu olarak güvenli su tüketimini sağlaması gerekmektedir. Bununla birlikte başta son kullanma tarihi, paketli ürünlerde ambalaj bozulmaları ve farklılıkları tüm tüketicilerin alışveriş esnasında dikkat etmesi gereken hususlardır.

  ISS Catering Hijyen ve Kalite Direktörü Süleyman Çalıkuş; Gıda zehirlenmesine karşı evlerimizde aşağıdaki önlemlerin alınması sağlığımız için oldukça önemli olacağını belirtti.

  Meyve ve sebzeler bol ve akar suda yıkamadan kesinlikle tüketilmemelidir.
  Mümkünse yeşil yapraklı sebzeler, salata olarak tüketilecekse öncesinde sirkeli suda bekletilmelidir.
  Et,tavuk, balık gibi mikroorganizmalar açısında yüksek risk içeren ürünler ortam sıcaklığında uzun sürelerde çözüldürülmemeli. Çözündürme işlemi buzdolabı şartlarında ya da acil ise mikrodalga kullanılarak gerçekleştirilmelidir.
  Çözünmüş bir ürün tekrar dondurulmamalı uzun süre buzdolabındakilerle muhafaza edilmemelidir.
  Yüksek risk grubundaki et, tavuk, balık, yumurta içerikli ürünler uygun olmayan sıcaklıklarda uzun süre muhafaza edilmemelidir.

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et