• Hepatit B virüsüne karşı uyarı sistemi

  Hepatit B virüsüne karşı uyarı sistemi

  Türkiye ilaç sektörünün lider şirketi Abdi İbrahim, bağışıklık sistemini baskı altına alan ilaçların herhangi bir hastalık nedeniyle kullanılması durumunda, hastaların tedavi öncesi HBV riski açısından değerlendirilerek olası HBV reaktivasyonlarının önüne geçilmesine imkan sağlayan HBVizyon uygulamasını tanıttı.

  Abdi İbrahim’in koşulsuz desteğiyle hayata geçirilen ‘HBVizyon Uyarı Sistemi’nin 28 Temmuz Dünya Hepatit Günü vesilesiyle düzenlenen tanıtım toplantısına Abdi İbrahim Pazarlama ve Satış Genel Müdürü Emre Kaan ve Sakarya Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi Prof. Dr. Aydın Şeref Köksal katıldı.

  Abdi İbrahim Pazarlama ve Satış Genel Müdürü Emre Kaan ve Sakarya Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi Prof. Dr. Aydın Şeref Köksal

  Bu yıl içinde ilk pilot uygulaması başlayan HBVizyon Uyarı Sistemi, 5 ay gibi kısa bir sürede 26 eğitim – araştırma ve üniversitesi hastanesinde uygulamaya girdi. Sistem, hem ulusal toplantı ve kongrelerde uydu sempozyumları aracılığıyla hem de hastane içi multidisipliner bilgilendirme toplantılarıyla hekimlerle paylaşılıyor. Uyarı ekranı olarak kurgulanan sistem ile tüm Türkiye’de farkındalığın artırılması hedefleniyor.

  Yaklaşık 3.5 milyon insanın enfekte olduğu Hepatit B virüsünün reaktivasyon risk yönetimi için farkındalık yaratmayı, immünsupresif hastalarda HBV tarama oranlarını artırmayı ve profilaksinin gecikmeksizin uygulanabilmesini amaçladıklarını belirten Abdi İbrahim Pazarlama ve Satış Genel Müdürü Emre Kaan, dünyada yaklaşık 2 milyar, Türkiye’de ise 3.5 milyon insanın enfekte olduğu bilinen Hepatit B’ye karşı erken teşhis ve tedavinin öneminin altını çizdi. Abdi İbrahim olarak hastalığa karşı geliştirdikleri ve koşulsuz destekledikleri yeni projenin detaylarını paylaşan Kaan, şu bilgileri verdi:

  “Dünya Hepatit Günü”nün bu yılki teması ‘Viral Hepatitleri Yok Etmek’ olarak belirlendi. Bu hedefe ulaşabilmek amacıyla viral hepatitler için tarama, korunma ve tedavi kampanyalarının oluşturulması büyük önem taşıyor. Bizler de Abdi İbrahim olarak bu ihtiyaçtan yola çıkarak toplum sağlığına yönelik bir sosyal sorumluluk projesi olan HBVizyon Projesi’ni hayata geçirdik”.

  Abdi İbrahim’in tüm bu çalışmaları ve yatırımları ile 2020’de dünyanın en büyük 100 ilaç şirketi arasında yer almayı hedeflediğini ifade eden Kaan, şirketin Türk ilaç sanayisinin lider şirketi olarak, 2020 vizyonu kapsamında uluslararası güçlü bir marka olma yolunda ilerlediğini, 2003 yılından bu yana kutu ve ciro bazında sektördeki liderliğini koruduğunu, aynı zamanda uluslararası arenada da ağını genişlettiğini belirtti. Kaan, “Bu doğrultuda, Kazakistan ve Cezayir yatırımlarımızla büyümemizi sürdürüyoruz. Türkiye dışında 8 ülkede kendi organizasyonel yapılanmamızla faaliyet gösteriyor, 50 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Kazakistan’daki üretim tesisimiz 2015 yılında üretime başladı. Cezayir’deki tesisimiz de çok yakında faaliyetlerine başlayacak. Tüm bu yatırım ve çalışmalarımızla 2020’de dünyanın en büyük 100 ilaç şirketi arasında yer almayı hedefliyoruz” dedi.

  “HBVizyon dünyada örnek gösterilecek bir sağlık projesidir”
  HBV infeksiyonu ciddi bir halk sağlığı problemi olduğunuz ve tüm dünyada yaklaşık olarak 400 milyon insanın hepatit B virüsü taşıdığının tahmin edildiğini belirten Prof. Dr. Aydın Şeref Köksal, tedavi ile hepatit B virüsünün çoğalmasının durdurulması ve bazı hastalarda virüs antijeninin kaybını hedeflediklerini söyledi.

  HBVizyon’un dünyada örnek gösterilecek bir sağlık projesi olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Köksal, sistem hakkında şu bilgileri verdi:

  “Bu elektronik uyarı sistemi ile immunsupresif tedavi uygulanacak hastaların tedavi öncesi HBV riski açısından değerlendirilmesi ve olası HBV reaktivasyonlarının önlenmesi sağlanacak. HBVizyon örnek bir Türkiye projesidir. Yazılım kodları tüm talep eden merkezlerin uzmanlarına açıktır. Kılavuzların belirttiği HBV reaktivasyonuna yol açan ilaçlar, ilgili branş hekimleri tarafından yazıldığında ya da kullanıldıkları hastalıklar ile ilgili tanı girildiğinde (ICD kodu) hastane otomasyon sisteminde açılır-kapanır bir uyarı ekranı çıkıyor. Ekranda, “Hastanız İmmunsupresif tedavi alacaktır. Hepatit göstergelerinin araştırılması gerekmektedir. Bu nedenle hastanızın gastroenteroloji ya da enfeksiyon hastalıkları poliklinikleri tarafından değerlendirilmesi önerilir. Hastayı konsülte ediniz” şekilde bir uyarı çıkıyor. Bugün bu sistemin, ülke çapında 26 büyük merkezde uygulanmaya başlaması büyük bir adımdır.”

  Hepatit B hastalarının sadece yüzde 11’inin hepatit B virüsü taşıdığının farkında olduğu uyarısında bulunan Prof. Dr. Köksal, önemli bir sağlık riskiyle karşı karşıya olduğumuzu belirtti.

   

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et