• Hint varyantı neden küresel endişe yaratıyor

  Hint varyantı neden küresel endişe yaratıyor

  Hindistan’daki COVID-19 vakalarının ve ölümlerin sayısı artmaya devam ederken, sağlık kuruluşları başka bir tehdidi takip ediyor: Virüsün daha bulaşıcı ve ciddi hastalığa neden olabilecek mutasyona uğraması.

  Bilim insanları, Hindistan’daki bu ikinci vaka dalgasından sorumlu olan SARS-CoV-2 varyantlarının en az iki mutasyon geçirdiğine inanıyor. Bunlar, uzmanların aşına olduğu mutasyonlar; Biri ilk olarak Güney Afrika’da tanımlanan bir varyantta bulunurken, diğeri Kaliforniya’dan ortaya çıktığına inanılan bir varyantın parçası. Araştırmacılara göre bu iki mutasyon, virüsü daha bulaşıcı ve antikor gibi koruma sağlayan hücrelerden kurtulmasını kolaylaştırdı. Halka açık genom veri tabanından alınan bilgilere göre, Mart ayında Hindistan’dan toplanan örneklerin 38%’i iki mutasyonu içeriyor.

  Uzmanlara göre Hindistan’daki durum, virüsün mutasyonu için mükemmel bir senaryo oluşturdu. İnsanlar, virüs tehdidine kayıtsız kaldı ve Hindistan yönetimi virüse karşı zafer ilan ediyorlardı. Dünyadaki en büyük dini törenlerden, toplantılardan birini yapmaya karar verdiler.

  Mutasyonlar Hindistan’da filizlenen bulaşmalar arasında meydana gelen aşırı değişimlerde meydana geldiği düşünülüyor. Virüs, bulaştırdığı her yeni kişiyle birlikte, genomunu hızla kopyalamak için yeni bir fırsata sahip olur. Bu kopyalamalar esnasında ufak değişimlere uğrar. Bu değişimler, daha az uyumlu diğer virüsleri geride bırakmaya ve baskın olmaya başlayan varyantlar haline gelir. Virüsün bulaştığı insan için bu, daha şiddetli ve daha ölümcül hastalığa neden olan daha bulaşıcı bir varyant anlamına de gelebilir.

  Daha önce SARS-CoV-2 ile enfekte olmuş, ancak ciddi COVID-19 vakası olmayan kişilerin, yeniden enfekte olma durumunda daha da hasta olmaları olasıdır. Araştırmacılar, insanların enfekte olduğu ve virüsle mücadelede yalnızca kısmen başarılı oldukları, böylece enfeksiyonu günler yerine aylarca barındırmaya devam ettikleri bu duruma «yetersiz koruma» olarak adlandırıyorlar. Bazı insanlar virüsü temizleyemiyor. Enfekte oluyorlar, bu yüzden vücut bir miktar bağışıklık oluşturuyor ancak virüs, bağışıklık sistemiyle yaşamayı öğreniyor ve uyum sağlamak için mutasyona uğruyor.

  Hindistan’da yaşanan hadisenin bu olduğu net değil. Ancak, birçok insanın hızlıca hasta olmasını açıklayabilir. Toplum sağlığı açısından bakıldığında, insanlar geçmişte bulaşma yaşasalar bile sosyal mesafe kurallarına uymak ve maske takmak gibi önleyici tedbirler almaya devam etmeli.

  Hint varyantı şimdiden İngiltere ve Japonya’da rastlandı ve ABD’den alınan örnekler de varyantın genetik izlerini içeriyor gibi görünüyor. Bu nedenle toplu aşılama yoluyla hızlı bir şekilde bağışıklık oluşturmak her zamankinden daha önemli.

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et