• Hipertansiyon riskini azaltan besinler

  Hipertansiyon riskini azaltan besinler

  Yediklerinizde yaptığınız etkili değişikler birçok sağlık sorunu tedavi edebilir. Bugün, 17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Gününde, hipertansiyon riskini azaltmak için hangi besinlerin tüketilebileceğine bakacağız.

  Yapılması gereken en önemli şeylerden biri de tuz alımını kontrol etmektir. Tuz, doğrudan yüksek tansiyon ve kardiyovasküler problemlerle bağlantılıdır. Bu nedenle sodyum tüketiminin azaltılması, işlenmiş et ve paketlenmiş gıdalardan kaçınmak atılacak ilk adım olabilir.

  Hipertansiyon hastaları gebelik öncesi kontrolden geçmeli

  Hipertansiyon ve yüksek tansiyon riskini azaltacak besinler:

  Sebzeler

  Sürpriz değil. Sebze tüketiminin sağlığa faydaları saymakla bitmez. Tansiyonu kontrol etmenin en iyi ve doğal yollarından biri sebze ve sağlıklı baharatlar tüketmektir.

  Meyveler

  Çilek, yaban mersini dut gibi meyveler, vücuttaki zararlı serbest radikalleri yok eden antioksidanlar açısından zengindir. Ayrıca kan basıncı seviyelerinin düzenlenmesine de yardımcı olur.

  Tam tahıllılar

  Esmer pirinç, karabuğday, kepekli buğday, yulaf, sorgum gibi tam tahıl ürünleri içerir. Lif ve diğer temel besinler açısından zengindirler. Tansiyonunuzu düşürmenize yardımcı olur.

  Hipertansiyonu olan hastalara tatil önerileri

  Mercimek ve baklagiller

  Zengin protein ve lif kaynaklarıdır. Düzenli tüketerek birçok sağlık faydasını görebilirsiniz.

  Kuru yemişler

  Kan basıncınızı kontrol altında tutmak istiyorsanız badem, kaju, antep fıstığı, ayçiçeği ve kabak çekirdeği gibi kuru yemişleri günlük olarak tüketmelisiniz. Bu besinler kalp sağlığı için harikadır.

  Yukarıda bahsedilen tavsiyeler dışında genel sağlığınıza zarar veren alışkanlıkları bırakın. Bu alışkanlıklar tansiyonunuzda düzensizliklere neden olabilir.

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et