• Horlamaya son vermek için uzman tavsiyeleri

  Horlamaya son vermek için uzman tavsiyeleri

  Uyku halinde olduğunuz için horlamayı durdurmak kolay değil. Bu can sıkıcı alışkanlık yanınzdakileri rahat ettiği gibi uyku kalitenizi de etkileyen bir etkendir ve hayatınızın ilerleyen dönemlerinde sağlık sorunlarına neden olabilir.

  İnsanlar horlamayı çok derin uyumayla ilişkilendirseler de işin aslı tam tersidir. Horlamak, sizin gün boyunca ihtiyacınız olacak enerji için gerekli derin uykudan mahrum bırakabilir.

  Horlama ilgili sıkça şikayet duyuyorsanız yapmanız gereken ilk şey horlamanın nedeninin Obstrüktif Uyku Apnesi olmadığından emin olmaktır. Obstrüktif Uyku Apnesi sendromu (OSAS) üst solunum yollarının tıkanması ve hava akımının azalmasına neden olan ciddi bir durumdur.

  Uyku apnesine çare bulundu!

  Horlamanın nedeni solunum yolunun kısmen tıkanmasından kaynaklansa da her zaman uyku apnesinin bi sonucu değildir. Yapılan araştırmalara göre uzun küçük dile sahip olma, büyük bademcikler veya burun tıkanıklığı gibi ağız anatomileri de horlamaya neden oluyor. Boğaz ve ağızda tıkanmalara neden olan mevsimsel alerjiler de nefes yollarını tıkayarak horlamaya neden olabilir. Alkol de horlamaya neden olan önemli bir faktördür. Kas gevşetici nitelikleri ile yatmadan önce içmek boğazı gevşetir ve bu da tıkanma olasılığını artırır.

  Uyku apnesiyle ilgili doğru sanılan 6 yanlış

  Yapılan araştırmalar ayrıca baharatlı yiyecek tüketmenin horlamaya neden olabileceğini buldu. Baharatlı yiyecekler yediğiniz zaman vücudunuz tepki olarak asit üretir. Asit ve sindirilmemiş yiyecek parçacıkları siz uzanırken hava yoluna geri gidebilir ve horlamaya neden olan tıkanmalara neden olabilir.

  Nelere dikkat etmeliyim?

  • Yatmadan önce alkol tüketmeyin
  • Yatmadan önce baharatlı yiyecekler tüketmeyin
  • Sigara içmeyin
  • Sırt üstü yatmayın

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et