• Kafa karışıklığı kalp yetmezliğini tetikleyebilir

  Kafa karışıklığı kalp yetmezliğini tetikleyebilir

  Aslında sürekli belirti veren; ancak önemsenmediği için kişiyi günlük hayatından alıkoyacak hale geldiğinde tanı konulabilen kalp yetmezliğinin önemsenmeyen belirtilerini Hastane Derindere Kardiyoloji Bölümü Uzmanı Dr. Ruken Hanavdeloğulları ile konuştuk.

  Kalp yetmezliğinin sadece yaşlılarda değil; gençlerde de görülebileceğine dikkat çeken Uzm. Dr. Ruken Hanavdeloğulları; ‘Genellikle yüksek tansiyon, koroner arter hastalığı, kalp krizi, kalpte doğum defekti veya kan pompalama kasını olumsuz yönde etkileyen geçirilmiş bir hastalık nedeniyle ortaya çıkan kalp yetmezliğine akciğer hastalıkları, obezite, diyabet ve uyku apnesi de neden olabilir. Kalp yetmezliğinin tedavisinde önemli olan her hastalıkta olduğu gibi erken dönem belirtilerini dikkate alarak hekime başvurmaktır’ diye konuştu.

  Dr. Ruken Hanavdeloğulları

  Bu belirtileri göz ardı etmeyin!​
  Nefes darlığı: Özellikle aktivite ardından artış gösteren nefes darlığı problemi ilk dikkate alınması gereken belirtidir. Kalp yetmezliği arttıkça aktivite sonrası görülen nefes darlığı dinlenirken de görülebilir hale gelir. Bazen yatarken veya uyurken nefes darlığı hissedebilir. Bunun nedeni, kalbin akciğerlerden gelen kan akışına ayak uyduramamasıdır.
  Yorgunluk: Kalbiniz düzgün bir şekilde kan pompalayamıyorsa beyin ve diğer hayati organlarınızın yanı sıra kaslarınızda da zayıflama görülür. Merdiven çıkmak veya yürüyüş yapmak kendinizi yorgun hissetmenize neden olur.
  Nedensiz öksürme ve hapşırma: Bu, kalbin mücadele ettiğinin bir diğer işaretidir ve akciğerlerinizden sıvı geldiği anlamına gelir. Bu nedenle bazen öksürük sonrası beyaz veya pembe mukus görebilirsiniz. Bu durumla karşılaştığınızda mutlaka hekiminize başvurun.
  Şişkinlik ve kilo alımı: Beslenmenize dikkat ettiğiniz ödem ve kilo problemi yaşayabilirsiniz. Vücudunuzdaki sıvı ayak, ayak bilekleri, bacaklar veya karnınızın şişmesine neden olabilir. Böbrekler, kan dolaşımı yetersiz olduğu için vücuttan atılması gereken sodyumu atamayabilir ve dokularda fazla sıvı kalmasına neden olabilir. Sürekli ödem veya ani kilo alımı probleminiz varsa mutlaka hekiminizle konuşun.
  Kalp çarpıntısı: Bu en sık görülen bir uyarı işaretidir. Kalbiniz yeterli miktarda kan pompalayamadığında bedeniniz bunu telafi etmek için kalp atış hızınızı artırarak kalbinize yüklenir.
  Karışıklık: Kan eksikliği yüzünden yeterince iyi çalışamayan organlar sodyum gibi maddelerin kan dolaşımındaki görevini olumsuz yönde etkiler. Kan dolaşımı problemlerinden en çok etkilenen organ olan beyindeki en önemli olumsuz etkisi nedensiz kafa karışıklığı ve halsizlik hissidir.

  Kalp yetmezliği tedavisinde size düşen görevler.
  • Hekiminizin önerilerine göre hayatınızı yeniden düzenleyin.
  • Hastalığınızın seyrine göre ilaç almanız ya da daha ileri tedaviler görmeniz gerektiğini bilin.
  • Yapabileceğiniz ve yapamayacağınız şeyleri belirleyerek yapabileceklerinize odaklanın.
  • Hekiminiz ve beslenme uzmanınızla görüşerek sodyum içeriği düşük bir diyet programı uygulayın.
  • Kalbinizi yormayacak hekiminizin önereceği düzenli bir egzersiz programı yapın.
  • Vücudunuzda gereğinden fazla sıvı tutmadığınızdan emin olmak için günlük olarak tartılın.
  • Stresinizi yönetmeyi öğrenin.
  • Vücutta su tutulumunu artıran tein ve kafein içeren, çay, kahve tüketiminizi sınırlayın.

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et