• Kalp hastalığının habercisi uyku sorunları

  Kalp hastalığının habercisi uyku sorunları

  Deliksiz bir gece uykusu alamamak sağlık sorunlarına sebep olacağı gibi maalesef var olan sağlık sorunlarınıza da işaret ediyor olabilir. Uykunuz sıklıkla belli bir şekilde bölünüyorsa vücudunuz size kalbiniz ile ilgili uyarıda bulunuyor olabilir.

  Geceleri nefes darlığı ile uyanıyorsanız bir kalp sorunu yaşıyor olabilirsiniz.

  Kalp sorunu yaşayan insanlar sıklıkla nefes darlığı nedeniyle gece uykuları bölünür. Paroksismal nokturnal dispne (PND) denilen hastalık genellikle geceleri ortaya çıkan şiddetli nefes darlığı, hırıltı ve nabzın yükselmesine neden olur. yaşanılan boğuluyor hissi bir süre dik oturarak geçirilebilir.

  Geceleri yaşanılan nefes darlığı, kalp rahatsızlığının erken işaretlerinden biridir ve dikkate alınmazsa daha da kötüleşebilir.

  Uykuda nefes darlığı yaşamanın sebebi vücudun yatay pozisyondayken kalbin yeteri kadar kan pompalayamamasıdır. Kalp yeteri kadar hacmi pompalayamadığında, sıvı kalp ve akciğer dolaşımında tıkanır ve sonuçta nefes darlığına sebep olur. Kalp hastalığı olan insanlar bu nedenden genellikle rahat uyumak için baş altına birden fazla yastık koyma ihtiyacı duyar.

  Kalp rahatsızlığı işaretlerini gün içerisinde ayak bileği şişkinliğiyle de fark edebilirsiniz.

  Kalp rahatsızlığınız varsa gün içerisinde de fark edebileceğiniz garip semptomlar var. Oturur pozisyonda, kan çoğunlukla yer çekimi etkisiyle ayaklarınızda yoğunlaşır. Bu durum da ayaklarınızda ve ayak bileklerinizde şişmelere sebep olur.

  Kalp rahatsızlığının diğer öncül işaretleri arasında geceleri sık idrara çıkma, kilo alma ve kuru öksürük de yer alıyor.

  Doğru teşhis için doktorunuza danışın.

  Sorunlarınızın nedeninden emin olmak için kesinlikle doktorunuzun teşhis koymasını bekleyin. Nefes darlığı ile uyanma şikayetleri, kalp rahatsızlığı ve uyku apnesiyle karıştırılabilir fakat kan testi ile kolaylıkla ayırt edilebilir.

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et