• Kanser fobisi, kanserden daha yaygın

  Kanser fobisi, kanserden daha yaygın

  Çağın korkulan hastalığı kanser sağlıksız beslenmeden çevresel faktörlere dek birçok nedenle yaşa bakmaksızın görülme sıklığını artırırken, ‘korkusu’ ise daha hızlı yaygınlaşıyor.

  Kanser fobisi olan kişiler bu aşırı korku nedeniyle hayatı kendilerine ve yakınlarına zehir edebilirken, normalde yaptıkları aktivitelerden uzaklaşıp yavaş yavaş içe kapanabiliyor, zihnini sürekli bu konu ile meşgul edip başka şeylere konsantre olamayabiliyor hatta yaşama sevincini bile yitirebiliyor!

  Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Reyhan Algül, günümüzde özellikle son zamanlarda ruh sağlığı branşlarına bu korku ile başvuran veya diğer branşlardan yönlendirilen kişi sayısında artış olduğunu belirterek “Gerek kanserin artması gerekse medya yoluyla bundan daha çok haberdar olmamız, özellikle sosyal medyada çok daha fazla kişinin hayatını takip etmek kanser fobisinde de büyük bir artışa yol açıyor. Hatta kanserin kendisinden çok daha fazla” diyor.

  Kanser fobisinin hızlı yaygınlaşmasında bilgi kirliliğinin de büyük etkisi olduğunu vurguluyor. Uzman Klinik Psikolog Reyhan Algül, 4 Şubat Dünya Kanser Günü kapsamında yaptığı açıklamada, kanser fobisini bir başka adıyla karsinofobiyi, günlük hayatımızı etkileyecek boyuttan çıkarabilmek için 6 önemli öneride bulundu.

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et