• Koşucular için ilk yardım önerileri

  Koşucular için ilk yardım önerileri

  Koşmak günümüzde gittikçe yaygınlaşan bir spor. Spor yapmak, koşmak sağlığa ne kadar yararlıysa, beklenmeyen bazı durumlarda yeni sağlık sorunlarının habercisi de olabiliyor. Tuz gölünün üzerinde bambaşka bir atmosferde koşacak olan sporcuların sağlık sponsoru Acıbadem Mobil Sağlık’tan Dr. Hazal Akgün özellikle koşuya yeni başlayan ya da amatör atletler için çeşitli yaralanmalara karşı pratik olarak neler yapılabileceği konusunda bilgi verdi.

  BURKULMA ve ZORLANMA
  Düz olmayan bir yerde koşmak, ağrıya, şişmeye ve morarmaya neden olabilecek burkulmalara yol açabilir.
  Neler yapmalı?: Etkilenen bölgeye buz tutun. Buz, bölgedeki kan akışını azaltarak yumuşak doku yaralanmalarında şişme, kanama ve sıvı toplanmasını azaltmaktadır.

  SIVI KAYBI
  Özellikle uzun koşular esnasında zaman kavramını kaybetmeniz ve sıvılarınızı düzenli olarak almayı unutmanız oldukça kolay olabilir. Vücut ağırlığınızın yüzde 1’i oranında su ve tuz kaybetmeniz baş ağrısı, baş dönmesi ve kramplar şeklinde ortaya çıkan susuzluk belirtileridir.
  Ne Yapmalı?: Sıvı tüketin. İçme suyu kaybedilen sıvıların yerini alırken, izotonik sıvı takviyesi egzersizin neden olduğu tuz kaybını önlemek için en iyi seçenek olabilir.

  KRAMP
  Birçok koşucu aniden ortaya çıkan, sık sık alt bacak kaslarında ağrısız bir kramp hissiyle karşılaşır.
  Ne yapmalı?: Kası gerdirin. Kramp genellikle aşırı miktarda tuz ve sıvı kaybıyla ortaya çıkan, kimyasal atıkların birikmesi sebebiyle özellikle yoğun bir egzersiz veya koşu sırasında karşılaşılabilir. Kasları gerdirmek rahatlamaya ve atıkların kaslarda yok edilmesini hızlandırmaya yardımcı olur.

  KANAMA
  Özellikle kötü bir düşüş ciddi bir kanamaya neden olabilir.
  Ne yapmalı?: Kanayan bölgeye basınç uygulayın. Bir yaraya basınç uygularsanız, kan damarlarını sıkıştıracak kan akışını engellemiş olacak ve kanın durmasına yardımcı olacaksınız

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et