• Kronik Enfalamsyonun 7 İşareti

  Kronik Enfalamsyonun 7 İşareti

  Uzun yıllar boyunca sağlıklı kalmak istiyorsanız, vücudunuzdaki olası sistematik enflamasyon (iltihap) belirtilerine dikkat etmelisiniz. Kronik enflamasyonun kalp hastalığı, felç, kanser, diyabt ve obezite dahil olmak üzere birçok zayıflatıcı hastalıkta rol oynadığı görülüyor.

  Her enflamasyon kötü değildir tabii ki. Örneğin bir akut iltihabı vücudunuz için yararlıdır. Bir yaralanmadan veya enfeksiyon nedeniyle meydana gelen kısa süreli iltihaplanmalar sağlıklı bir vücudun göstergesidir. Bağışıklık hücreleriniz bölgeyi iyileştirdiğinde enflamasyon kaybolacaktır.

  Öte yandan, kronik enflamasyon, bağışıklık sisteminin tehditlere karşı aşırı hızlı çalışması ve bunu uzun süre sürdürmesidir. Bu durum vücuda zarar verebilir.

  Enflamasyon vücudun derinlerinde hücresel düzeyde meydana geldiğinden, semptomlar her zaman görünür veya açık değildir. Bu yüzden, uzmanlardan belirtileri görmenize yardımcı olacak işaretleri paylaşıyoruz. Ayrıca, uzak tutmanın birkaç yaygın yolu da listede:

  1. Hafıza ve Konsantrasyon sorunları

  Vücudunuz enflamasyonla boğuşurken zihniniz zorlukla dayanacaktır. Kronik stres, enflamasyonun getireceği ilk olumsuz etkilerdendir. Genellikle vücudun ve özellikle sinir sisteminin sürekli bir uyarılma durumunda olması strese neden olur. Sürekli uyarılma durumu hafızanızı ve konsantrasyonunuzu bozabilir hatta uykunuzu bile etkileyebilir.

  2. Vücut ve Kas Ağrısı

  Vücutta enflamatuvar sitokinler (bağışıklık sistemiyle ilgili proteinler) yükseldiğinde, kas ağrısına ve şişmelere neden olabilir. Kronik enflamasyon, kas liflerine zarar verdiği gibi kas üzerinden geçen arterleri de etkiler. Ayrıca, enflamasayonun neden olduğu eklemlerdeki şişmeler ağrı ve rahatsızlık verir.

  3. İnsülün Direnci

  Kronik Enflamasyon, vücut hücrelerini insülinin etkilerine karşı daha dirençli hale getiren kortizol hormonunda bir artışa yol açar. Sonuç olarak, iltihaplanmaya bağlı bu insülin direncinin yüksek kan şekerine neden olabilir ve tip 2 diyabete yol açabilir.

  4. Deri Döküntüleri

  Kızarıklık, kabarcıklar, cilt kuruluğu ve kaşıntı yumrular gibi cilt rahatsızlıkları kronik enflamasyonun belirtileri olabilir. Deri döküntüleri, bağışıklık sisteminize bulaşıcı mikroplar, alerjik reaksiyonlar ve iç hastalıklar gibi şeyleri savuşturan bir tepkidir. Enflamatuvar değişiklikler sonucu oluşabilecek yüzlerce deri döküntüsü türü var.

  Örneğin, sedef hastalığı. Bağışıklık sistemi aşırı aktif hale geldiğinde ve cilt hücresi büyümesini hızlandırdığında ortaya çıkan bir durumdur. Cilt iltihabına ve pullara yol açar.

  5. Düşük Enerji

  Kronik enflamasyonun vücutta strese neden olduğunu söylemiştik. Zamanla bu stres durumu enerjinizi tüketebilir ve genel yorgunluğa yol açabilir.

  Dahası, vücudunuz sistematik enflamasyon ile uğraşırken, kandaki iltihaplı sitokinlerin salınmasıyla baş etmesi gerekiyor. Kronik enflamasyonun neden olduğu tüm hastalıklar yorgunluğa neden olur.

  6. Aşırı Mukus

  Kronik burun tıkanıklığı, sık balgam veya burun akıntısı önemli belirtilerdir. Aşırı mukus, akut iltihabının bir ürünü olabilir.

  7. Mide sorunları

  Şişkinlik, kabızlık, rahatsızlık ve ishal gibi sindirim sorunları da enflamasyon ile ilgili bir soruna işaret edebilir. Örneğin, mide zarının iltihaplanması olarak ifade edilen gastrit, üst karın ağrısı, mide ekşimesi ve asit reflü gibi rahatsız edici semptomlara neden olabilir.

  Kronik enflamasyonu önlemek ve kontrol etmek için yapabileceğiniz bazı basit şeyler var. Bu ipuçlarını takip etmek ve günlük hayatınızda uygulamak sağlığınıza fayda sağlayacaktır.

  1. Doktorunuza danışın.

  Kronik enflamasyon belirtilerine sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, mutlaka bir doktora danışın. İnternette her okuduğunuza güvenmeyin ve bir şeyler denemeden önce mutlaka bir uzmana görünün.

  2. Stresten uzak durun

  Stresi azaltmanın etkili yollarından biri de egzersizdir. Yürüyüş veya hafif tempoda koşular stresi uzak tutmaya yardımcı olur. Evden çıkamıyorum diyorsanız yoga, meditasyon ve hatta nefes egzersizleri bile stres kovucunuz olabilir.

  3. Uykunuza önem gösterin

  Günde 7-8 saat arası gece uykusu almanız gereken ideal uykudur. Uyku büyüme hormonu ve testesteron üretimine yardımcı olur. Vücudun bunlara onarım için ihtiyacı vardır.

  4. Yiyecek tercihleri

  Antienflamatuvar beslenmeye çalışın. Antioksidan açısından zengin besinler vücudunuzu enflamasyona karşı korur.

  Enerjik ve zinde hissetmek için 10 besin

  5. Kaçınmanız gereken yiyecekler

  Enflamasyonu şiddetlendirecek katkı maddeleri ve koruyucular içeren yiyecekleri azaltmaya çalışın. Yüksek miktarda doymuş ve trans yağ içeren yiyecekleri bırakın.

  6. Alkolü azaltın

  Kronik alkol tüketimi bağırsak ve karaciğer işlevlerinin yanı sıra çoklu organ etkileşimşerine zarar vererek kalıcı iltihaplanma yaratır.

  7. Sigarayı bırakın

  Sigara içmek, vücudun daha az antienflamatuvar molekül üretmesine neden olur. Bu da iltihaplanma riskini artırır. Sigarayı bırakmak için binlerce iyi nedene birini daha ekleyebilirsiniz.

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et