• Memorial Şişli Hastanesi’nde 1000.Karaciğer Nakli Başarısı

  Memorial Şişli Hastanesi’nde 1000.Karaciğer Nakli Başarısı

  Özel sağlık sektöründe ilk organ nakli ruhsatını alan Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli Merkezi, bu yıl Nisan ayında 1000. hastasının karaciğer naklini gerçekleştirerek dünya çapında bir başarıya imza attı. Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli Merkezi’nde bugüne kadar yüzde 30’u 5 yaşın altında olmak üzere, 297 çocuk ve 703 yetişkin hasta karaciğer nakli ile ikinci yaşamına başladı. Merkez, gerçekleştirdiği karaciğer nakilleri sayesinde, 4 aylık bebekten 70 yaşına kadar her yaş grubundaki hastaya umut oldu.

  En önemli farkımız, deneyimimiz…

  Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Koray Acarlı, dünyada bu düzeyde bir başarıya ulaşan çok az sayıda merkez olduğunu söyledi. Memorial Sağlık Grubu’nun organ nakli hizmetinin özel hastanelerde de yapılabilmesine öncülük ettiğine vurgu yapan Prof. Dr. Acarlı, “Bu alanda gerçekten deneyimli bir merkeziz. Yapılan 1000 karaciğer naklinin bize bu anlamda çok büyük kazanımları oldu. Ekibimiz imkansız görülen vakalardan küçük bebeklere ya da yaşamın kıyısındaki yetişkinlere kadar çok farklı ameliyatları başarıyla gerçekleştirdi. Nakil ameliyatlarının en aktif oyuncularını cerrahi ekip oluştururken; hastanedeki pek çok ekibin multidisipliner çalışması da başarının önemli etkenlerini oluşturuyor. Bu nedenle hepimiz mutlu ve gururluyuz” diye konuştu.

  Hastalarımızın yüzde 30’u 5 yaşın altında!

  Prof. Dr. Acarlı, organ bağışının yetersizliği nedeniyle nakillerin %80’ninin canlı vericiden yapıldığının altını çizerek şunları aktardı: “Ülkemizde kadavradan organ bağışının yetersizliği herkesçe biliniyor. Bu da böbrek ve karaciğer yetmezliği olan hastalara canlıdan nakil yapılması gerekliliğini gündeme getiriyor. Canlıdan nakil, özellikli bir cerrahi türü. Bu ameliyat yalnızca özellikli merkezlerde uygulanabiliyor.  Düşünün bir kere, tamamen sağlıklı bir insanın karaciğerinin neredeyse yüzde 70’i alınıyor. Sonrasında da bu kişinin yaşamını tehlikeye atmadan alınan parça ile bir başka hasta hayata kazandırılıyor. Bunun dışında bir de çocuk hastaların durumu var. Türkiye’de en fazla sayıda çocuk karaciğer nakli merkezimize gerçekleştiriliyor. Yapılan 1000 naklin 297’sini  ü uypr. astalar oluşşn hastalar karaciğer naklini gerçekleştiren hastaarça ile bir başka hasta hayata kazandırılıyor.n hastalarçocuk hastalar oluşturuyor. Ancak kastettiğim 17 yaş ve altını oluşturan pediatrik hasta grubu değil. Nakil yapılan hastalar, beş hatta bir yaşın altındaki çocuklardan oluşuyor. Bu da başlı başına uğraş gerektiren cerrahiler anlamına geliyor. Çünkü yetişkin bir insandan alınan karaciğer parçasının küçük bir bedene, doğru şekilde yerleştirilmesi oldukça zorlu bir iştir.”

  Canlıdan nakilde dünyada birinciyiz

  Dünyanın pek çok ülkesinden hastanın ameliyat olmak için, cerrahların da canlıdan organ naklini öğrenmek için başvurduğu Memorial Şişli organ Nakli Merkezi’nin kısa sürede uluslararası alanda önemli bir referans merkezi konumuna geldiğini belirten Prof. Dr. Koray Acarlı, “Türkiye canlıdan organ naklinde Güney Kore ile birincilik yarışında. Eskiden doktorlar eğitim için, hastalar ise tedavi için yurt dışına gidiyorken, şimdi durum tam tersine dönmüş duruma geldi. Başta ABD olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinden meslektaşlarımız ülkemize gelerek organ nakli konusunda bizden eğitim alıyor, yabancı ülkelerden hastalar ise bize gelerek nakil oluyorlar. Bu da bizim organ nakli konusunda aldığımız yolu gösteriyor” dedi.

   

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et