• Mikrobiyoloji Uzmanı Güney: “Zika Virüsü Türkiye’yi Yazın Tehdit Edebilir”

  Mikrobiyoloji Uzmanı Güney: “Zika Virüsü Türkiye’yi Yazın Tehdit Edebilir”

  “ANKARA’DAKİ LABORATUVARIMIZ ARACILIĞIYLA ZİKA VİRÜSÜ TAHLİLİ YAPILABİLİR”

   

  Dünya Sağlık Örgütü’nün “acil durum” ilan ettiği Zika virüsünün tahlilleri Ankara’da yapılabilecek. Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Çakır Güney, sivrisinekler aracılığıyla bulaşan Zika virüsünün Avrupa ve Türkiye için yaz aylarında tehlike oluşturabileceğini belirterek, “Virüsün antikoru oluşturulana kadar sivrisineklerden korunmak gerekir” dedi. Güney, bu yıl içinde dünyada 5 milyon insana bulaşma riski taşıyan Zika virüsünün tahlillerinin Avrupa ile aynı anda Ankara’da da yapılacağını söyledi.

  VİRÜS ÖLÜME NEDEN OLMUYOR

  Ankalab Laboratuvarları Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Güney, Zika virüsünün sivrisineklerin daha etkili olduğu yaz aylarında Türkiye için bir tehdit oluşturabileceğini söyledi. 20’den fazla ülkede yayılan ve tüm dünyada 5 milyon kişiye bir yıl içinde bulaşması beklenen Zika virüsünün henüz öldürücü olmadığını belirten Güney, “Virüs, Aedes cinsi virüsü taşıyan sivrisinekler aracılığı ile bulaşıyor. Ayrıca virüs cinsel temaslarda bulaştığı iddia edildi. Hamilelerde anneden bebeğe bulaştığı iddiası da gündemde ama bunların hiçbiri bilimsel olarak kesin kanıtlanmadı. Virüs şuana kadar kimseyi öldürmedi. Sıtma, sarı humma gibi korkulacak ölçüde tehlikeli bir virüs değil” dedi.

  YAZIN ZİKA TEHDİDİ ARTABİLİR

  Ancak virüsün henüz antikorunun üretilmiş olmaması ve hamilelerde olası başka hastalıklara neden olacağı şüphesi nedeniyle tehlike arz ettiğini belirten Ankalab doktoru Güney, “Virüsün görüldüğü bölgeler tehlikeli. Kuzey yarım küredeki ülkeler için şuan çok tehlike yok. Ancak Türkiye ve Avrupa için havaların ısınmasıyla sivrisinek popülasyonu artacak ve virüs görülme ihtimali yükselecektir” diye konuştu. Doç. Dr. Güney, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Kurumu’nun virüs ile ilgili tedbirleri aldığını ancak yoğun bir virüs salgını olması durumunda Avrupa’nın en büyük laboratuvarı Sinlab’ın ortağı olarak Ankalab Laboratuvarlarında virüsün tahlilini yapabileceklerini kaydetti.

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et