• MS’de erken tedavi önemli

  MS’de erken tedavi önemli

  Multiple Skleroz (MS), şiddeti değişebilen, öngörülemeyen semptomları olan bir hastalıktır. Birçok bilinmeyeni olan bu hastalık hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için her yıl tüm dünyada 30 Mayıs Dünya Multiple Skleroz (MS) günü kutlanıyor. Halen dünyada 3.5 milyon, Türkiye’de 75 bin kişi MS hastası mevcut. Erken tedavinin önemli olduğu bu hastalığı yakından tanımak önemli bir hal alıyor.

  Nedeni henüz saptanamadı

  Farklı teoriler olmasına rağmen MS’in nedeni henüz kesin olarak saptanmadı. Türkiye MS Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Uzm. Dr. Melih Tütüncü, kesin olmamakla beraber bazı noktaları işaret ediyor:

  «Yapılan araştırmalarda hastalığa neden olabilecekler D vitamini eksikliği, daha önce geçirilmiş viral enfeksiyonlar, çevresel faktörler, beslenme alışkanlıkları ve coğrafi etmenler sıralanıyor fakat ispatlanmış bir sonuç yok. Bunların yanında genetik yatkınlığı olan kişilerde, bu teorilerin tümünün bir arada etkileşim gösterdiği, vücudun bağışıklık sisteminin olumsuz yönde harekete geçtiği de söylenebilir. MS genetik bir hastalık değildir. MS’li anne ve babanın çocuğunda MS’in ortaya çıkma ihtimali biraz daha yüksek olabilir»

  MS, 20-40 yaş arası bireylerde sık, 15 yaş altı ve 50 yaş üstü bireylerde ise daha az görülüyor. Hastalık, erkeklere oranla kadınlarda 2 kat daha fazla görülüyor. Ancak, hastalık erkeklerde daha ağır seyredebilir.

  Beyindeki ya da omurilikte yer alan sinir hücrelerinin veya nadiren beyindeki sinir hücrelerinin hasar görmesi ile MS hastalığı ortaya çıkıyor. MS hastalığı çok değişik belirtiler gösterebilir. Sıklıklı göz siniri tutulumu ile başlar ve hastada bulanık görme sorununa neden olur. Ayrıca, yüz sinirini, ayaklara ve kollara giden sinirleri veya beyindeki herhangi bir bölgeyi etkileyebilecek her türlü nörolojik rahatsızlığa da sebep olabilir.

  Erken tedavi engellilik riskini azaltır

  MS hastalığı, toplumda tedavisi olmayan ve tüm hastalarda sakatlık yapan bir hastalık olarak biliniyor. Ancak, Medical Park Çanakkale Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Uzm. Dr. Rengin Artuğ erken müdahalenin durumu değiştirebileceğini belirtiyor:

  «MS, iyi kontrol altına alınabilen bir hastalık haline geldi. MS, sakatlığa neden olduktan sonra sakatlığı iyileştirmek günümüzde mümkün olmamaktadır. Ancak erken ve uygun tedavi, kısıtlamaların azaltılması açısından büyük önem arz etmektedir. Nasıl ki tansiyon, şeker, tiroit hastalıkları gibi pek çok hastalık tam olarak ortadan kaldırılamıyor ama kontrol altına alınabiliyorsa, MS için de durum benzerdir.»

  MS hastalığı çoğu zaman akut atak olarak adlandırılan ani ataklar şeklinde başlıyor. Bazı hastalarda tek atak ardından bir daha görülmezken, diğer hastalarda aralıklı olarak ataklar görülebiliyor. Tedavi ile düzelebildiği gibi kendiliğinden de düzelebiliyor.

  Hastalığın ilerleyen dönemlerinde, omurilikteki veya beyindeki herhangi bir bölgenin işlevinin bozulmasına yol açar. Uyuşma, güçsüzlük, kulakta çınlama ve yüz felci gibi semptomlara neden olur.

  İki türlü tedavi mümkün

  Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Celal Şalçini, tedavi için iki türlü yolun mümkün olduğunu belirtiyor:

  “İlki akut atak tedavisi dediğimiz şekilde gerçekleşiyor. Hastanın ilk şikayetinde genellikle atağın daha hızlı ve az hasarla iyileşmesi için damardan kortizon veriliyor. Eğer MS tanısı netse bir zaman geçtikten sonra hastada birinci ve sonrasında ikinci basamak tedaviler başlıyor. Daha önce haftalık olarak kullanımı ilacına göre değişen kas veya deri içine iğne uygulaması vardı. Son zamanlarda damar içine uygulanabilen ve hatta hap olarak kullanılabilecek ilaç tedavisi de gerçekleştirilebiliyor.”

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et