• Omurilik felçlileri için umut kapısı aralandı

  Omurilik felçlileri için umut kapısı aralandı

  Bilim insanları, kök hücre kaynaklı nöronları, omurilikteki hasarlı beyin korteksi & omurilik bölgesinde yer alan kemiklerdeki kayıp dokuyu yenilemek için başarıyla eşleştirmeyi başardılar. Henüz çok erken olmasına rağmen gelişmenin omurilik yaralanmalarını onarmanın anahtarı olabileceği düşünülüyor. Kök hücreler tıbbi araştırmanın şaşırtıcı bir parçası olmaya devam ediyorlar. İnsan vücudundaki neredeyse tüm hücrelerin yerine geçebilme yeteneklerinden dolayı, kök hücreler kemikten, görme ve düşünce yeteneğine kadar birçok sorunlu durumu ve hastalığı düzeltmemize yardımcı olabiliyorlar.

  Nature Medicine’da yeni yayınlanan araştırmayı yürüten Mark Tuszynski, “Beyin korteksi&omurilik yolları, sinir sisteminin beynin omuriliğe sinyal gönderen önemli bir parçası ve insanların istemli hareketleri için hayati öneme sahip. Bugüne kadar hiç yenilenmemişlerdi ama biz ilk kez sinir kök hücrelerini kullandık ve başardık” diyor.

  Farelerde başarılı oldu

  Araştırmada farelerde omurilik yaralanması alanlarına aşılanan fare ve insanlara ait sinir kaynaklı hücreler kullanıldı. Hücreler mimyasal sinyaller kullanılarak omurilik dokusuna dönüştürüldü. Omurilik olarak gelişmeye yönlendirilen kök hücreler, farelerde ön ayak hareketlerini geliştiren işlevsel sinapslar oluşturmayı başardılar.

  Çalışma, büyük ölçekli hayvan testlerinden sonra insanlarda da denenecek. Tuszynski, “En önemli motor sistemini yeniden oluşturabildiğimiz için insanlarda daha iyi sonuç alabileceğimizi umut ediyorum” diye konuşuyor.

  – medikalakademi.com.tr sitesinden alınmıştır.

  . Kaynak: https://futurism.com/stem-cells-allow-scientists-repair-injured-spinal-cords/
  . Makalenin Tam metnine aşağıdaki linkten ulaşılabilir:
  https://www.nature.com/articles/nm.4066.epdf?referrer

   

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et