• Oruç tutmanın beyne faydaları

  Oruç tutmanın beyne faydaları

  Uzun saatler yemek yememek zorlayıcı olabilir. Ancak oruç tutmanın beyin fonksiyonlarınızı uzun dönemde koruyabilir.

  Bilim adamları, beynin vücudumuza koyduğumuz veya dışarıda bıraktığımız şeylerle nasıl bir bağlantı olduğunu altını çizen karmaşık mekanizmaları anlamaya yeni başlıyor. Ancak beyin ve uzun süre yiyeceksiz geçirdiğimiz dönemde beynin faaliyetleri hakkında bilinenler, gelecekteki araştırmaların derinden incelenmesine cesaret veriyor.

  Oruç tutmanın beyne faydalı olmasının evrimsel bir nedeni olabilir. İnsanlar, başlangıçta uzun süre yiyeceksiz kalacak şekilde evrimleştiğine inanılıyor. Geçmişte, insanlar yiyecekten yoksun bir durumda çok iyi çalışmak zorundaydı. Aksi halde, yiyecek elde etmede başarılı olamazlardı.

  Oruç, vücudunuzun enerji için kullandığı kaynaklarda değişiklik yapar. Metabolizmanız, vücuda güç sağlamak için glikozdan, ketonlara geçer. Ketonlar, karaciğer tarafından yağdan üretilen bir asit türüdür. Ketojenik diyetler de bu değişime dayanır.

  Bu değişim sadece yağ yakımı için faydalı değildir. Bilim insanları, metabolik değişimin beynin direncini ve üretkenliğini geliştirebileceğine inanıyor.

  Oruç tutmanın, bilimsel kanıtlarıyla, beyne olan faydalarını şöyle sıralayalım:

  Oruç yeni beyin hücreleri üretmeye yardımcı olabilir

  İster gün içinde yemek yemeyin, ister gün aşırı, ister oruç tutun. Uzun aralıklarla yemek yememenin yeni beyin hücreleri üretmeye yardımcı olabileceğine inanmak için nedenler var.

  Bizi yemeye sevk eden hormon olan ghrelin, yemeksiz dönemlerde hızlanır. Bu artışın yeni beyin hücrelerininin oluşumunu da teşvik ettiğini gösteren kanıtlar var. 2015 yılında yapılan bir çalışmada, 24 saatte bir yemek yiyen fareler, istedikleri zaman yemek yiyen farelere göre daha yüksek ghrelin seviyelerine sahipti ve beynin hipokamp bölgesinde daha fazla beyin hücresine sahipti.

  Oruç bilişi ve akıl sağlığını iyileştirir

  Oruç üzerine bazı çalışmalar, dini uygulamaların bir parçası olarak oruç tutan insanları inceledi. 13 kişiyi inceleyen bir çalışma, bir hafta oruç tuttuktan sonra katılımcıların, uyku, konsantrasyon ve duygusal dengesinin iyileştiğini buldu. Dini olarak oruç tutmanın değişen bir zihin durumu, arınma ve vücudun şarj olması duygusuyla ilişkili olması tesadüf olmayabilir.

  Oruç beynin tedavisinde yardımcı olabilir

  Yaşlılıkla birlikte oluşan beyin hastalıkları dışında, oruç tutmak, beyin ve sinir sistemi rahatsızlıkların yönetilmesine yardımcı olabilir.

  Oruca benzer uygulamalar 2000 yıl önce epilepsili insanlar için bir tedavi olarak uygulanırdı. Bu eski teknik, vücut üzerindeki bazı etkilerini yansıtan ketojenik diyetler gibi insanları tedavi etmek için bugün hala kullanılmaktadır.

  2013’teki bir çalışma, epilepsi hastası 3 çocuğu hem aralıklı olarak aç bırakarak hem de keto diyeti uygulayarak takip etti. Diyeti takiben çocuklar nöbet kontrolünde küçük gelişmeler gösterdiler.

  Oruç beyin işlevlerindeki azalmayı yavaşlatabilir

  Alzheimer ve Parkinson hastalıkları gibi, beyin fonksiyonlarında bir düşüşün işraet ettiği durumlara karşı korunmanın bir yolu da oruç olabilir.

  Hayvanlarda yapılan deneylerde yavaşlama tespit edilmiş olsa da insanlarda oruç tutmanın nörodejenerasyon üzerindeki etkileri yeterince araştırılmamıştır.

  Parkinson hastalarının bir keto diyeti uygulayarak ağrı azalması, uykululuk ve bilişsel bozukluk dahil olmak üzere bazı faydalar görebileceğine dair kesin işaretler vardır. Keton BHB’nın burada bir koruyucu rolü olabilir. BHB, nöron işlevini ve yaralanmaya karşı direnci düzenleyen bir sinyal üretir. Beyin sağlığını yaşlılıkta sürdürmek için gerekli bir süreçtir.

  Oruç tutmak ve beyine olan etkisi hakkındaki bildiklerimiz henüz yolun çok başında fakat alınan veriler, ileride yapılacak derin araştırmalar için umut verici. İnsanlarda yapılacak araştırmalar arttıkça oruç tutma, bilişsel durum ve öğrenme hakkındaki görüşümüz daha da değişecektir.

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et