• Pandeminin karmaşık dönemi ve geleceği

  Pandeminin karmaşık dönemi ve geleceği

  COVID-19 dönemi, tarih kitaplarında yerini aldığında, ilk aşama salgının başlayıp aşıların gelişimiyle sona erecek. Son aşama, salgını kontrol altına aldığımız ve 2020 öncesi olduğu gibi yaşamın normal ritminde devam edeceğimiz dönem olacaktır.

  Peki, içinde bulunduğumuz orta dönemde neler oluyor? Salgının başlangıcını biliyoruz ve sonun neye benzeyeceğini biliyoruz. Bir dönemden diğerine geçerken neler beklemeliyiz?

  Küresel olarak baktığımızda bir dönemden diğerine geçeceğimiz aşamalar olmayacak. Daha çok dönemler arasında gidip gelmeler olacak gibi görünüyor. Bazı bölgeler bağışıklık kazansa da bazı bölgelerde yeni salgınlar ortaya çıkıyor. Bu da pandeminin karmaşık döneminde olduğumuzu gösteriyor.

  Karmaşık dönemin nedeni biraz virüsün hızlı evrimi ve biraz da aşılama politikaları olarak görebiliriz. Aşının uyardığı antikorlara karşı daha da dirençli olan virüs varyantların ortaya çıkması da endişelerin başında geliyor. Bir diğer endişe de aşılanmayan çok sayıda insan olması. Tercihen aşılanmak istemeyen veya aşıya erişimi olmayan insanlar enfekte olup virüsün mutasyona uğramasına yardım ediyor.

  Bu dönemde kontrolü sağlamanın etkili bir yolu ise aşı pasaportu. Vatandaşların hangi aşıyı, nerede, ne zaman oldukları ya da PCR testinin negatif olarak sonuçlanmış olduğunun resmi bir kanıtı gibi bilgilere sahip verilere aşı pasaportu diyebiliriz. İçinde bulunduğumuz karmaşık dönemden güçlü ve etkili şekilde pandeminin son aşamasına geçiş yapılabilir.

  Aşı pasaportu ile içinde bulunduğumuz karmaşık dönemde güçlü ve etkili şekilde pandeminin son aşamasına geçiş yapılabilir. Bununla ilgili muhtemelen en iyi örnek olarak İsrail’i gösterebiliriz. İsrail’de hayatın tamamen normale dönmesi, aşı pasaportlarının etkisini kanıtlasa da nüfus ve yüz ölçümü olarak büyük olan ülkemizde uygulanabilirliğini öngörmek mümkün olmayabilir.

  Ülkemizde aşıya erişim kısıtlı olduğu için eşitsizlik yaratacağı düşünülse de PCR testlerini yaptıranların da aşı pasaportu alabileceği düşünülürse uygulama, herkes için adil ve faydalı olacaktır.

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et