• Pfizer aşısı otoimmün hastalıkları olanlarda etkili

  Pfizer aşısı otoimmün hastalıkları olanlarda etkili

  İsrail’de yapılan bir araştırmaya göre, COVID-19’a karşı Pfizer aşısı, otoimmün inflamatuar romatizmal hastalıkları olan insanlar için etkili ve güvenlidir.

  Yürütülen çalışmaya katılan hastaların yüzde 86’sı virüsten korunmak için yeterli antikor geliştirdi ve görülen yan etkileri, yaygınlık ve ciddiyeti olarak gelen nüfusa benzerlik gösterdi.

  Otoimmün infalamatuar romatizmal hastalıklar, bağışıklık sisteminin vücudun kendi organlarına saldırdığı anormal bağışıklık tepkileri ile tanımlanan bir grup hastalıktır. Bunlar, kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları, kemikler, tendonlar, eklemler, kan damarları, iskelet ve iç organları içerir.

  Araştırmacılar, aşının güvenliğini, antikor üretme açısından etkinliğini ve varsa, yaşadıkları kronik hastalık üzerindeki etkisini değerlendirmeye çalıştılar. Aşının ikinci dozunu aldıktan sonra bir ay boyunca katılımcıların durumu takip edildi. Bulgular, 120 sağlıklı bireyden oluşan bir kontrol grubuyla karşılaştırıldı. Sağlıklı bireylerin tamamı antikor üretirken, otoimmün infalamtuar romatizmal hastalıkları olan katılımcıların yüzde 86’sında antikor üretildiğini gösterdi. Hasta grubun yüzde 14’ü yeterli antikor üretemedi.

  Yeterli antikor üretemeyen hastaların çoğu, akyuvar azalmasına neden olan ilaçlar kullanıyordu. Akyuvarlar, antikor oluşturulmasından ve enfeksiyonlara karşı bağışıklığın artırılmasından sorumlu olan kan hücreleridir.

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et