• Ramazan’da doğru yemek ve sağlıklı kalmak

  Ramazan’da doğru yemek ve sağlıklı kalmak

  Ramazan, 13 Nisan’da başladı ve Müslümanlar için yılın en önemli ayı. 1 ay boyunca, gün içerisinde hiçbir şey yiyip içmeyerek oruç tutacak olan Müslümanlar için günlerin göreceli uzun olması zorlayıcı olabilir. Hatta pandemi de sizi etkileyen etkenlerden biri olabilir. Ancak Ramazan ayında sağlığınızı korumak için yapabileceğiniz şeyler var:

  İyi Beslenme

  Vücudunuza ihtiyaç duyduğu bütün temel besinleri sağlamak için kısa bir süre var, bu nedenle yüksek kaliteli yiyeceklere odaklanmalısınız. İftar sırasında bol su içmek, dengeli karbonhidratlar, sebzeler, proteinler ve süt ürünleri tüketimi önemli. Bu besinleri tüketmek, susuzluk ve açlık hissetmemenize yardımcı olur ve hatta pandemiyi de göz önünde bulundurursak, bağışıklık sisteminizi de güçlendirebilir.

  Ramazan’da yeterli sıvı tüketmemek taş oluşumunu artırır

  Sahur sırasında, düşük glisemik indeksi olan yiyecekler yemeye çalışın. Kepekli yiyecekler, yulaf, çavdar, arpa, esmer pirinç, kinoa, çilek, elma, portakal gibi yiyecekler. Bu yiyecekler kan şekerinizi yükseltmez ve daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur.

  Bunlardan kaçının

  Kaçınmanız gereken şeylerden bazıları tuz, kafein, şeker ve işlenmiş gıdalar. Sahur için yemek hazırlarken veya seçerken çok fazla tuzdan kaçınmak önemlidir, çünkü tuz, suyu emer ve gün içerisinde susamanıza neden olur. Kafein de dehidrasyona neden olan başka bir şeydir. Kafeinli içecekler idrar söktürücü etkiye sahiptir.

  İlave şeker içeren gıdalar ve işlenmiş gıdalardan da kaçınmak önemlidir. Bu gıdalar nispeten düşük besin yoğunluğuna sahiptir, sizi uzun süre tok tutmaz. Ayrıca hastalık riskinizin artmasıyla da bağlantılı gıdalardır. Genel olarak, işlenmiş gıdalar ve ilave şekerli gıdaları aşırı tüketmek kalp ve böbreklere zarar verebilir, bağışıklık sistemini yavaşlatabilir.

  Ramazan boyunca sağlıklı alternatiflere yönelin. Tatlılar yerine meyveleri tercih edin. Pişirme yöntemlerinde de değişikliğe gidin. Kızartmalar yerine fırınlamayı veya ızgarayı tercih edin.

  Egzersiz yapın

  Oruçlu insanlar için aktif olmak zor olabilir. Ancak fiziksel olarak aktif olmanın sağlık açısından önemli faydaları vardır. Bu nedenle Ramazan ayı boyunca düzenli egzersiz yapmaya devam etmek önemlidir.

  Ramazan’da egzersiz yaparken dikkat edilmesi gerekenler

  Enerji seviyenizin düşük olacağını göz önünde bulundurursak, yüksek tempoda koşu veya ağırlık antremanları gibi yüksek yoğunluklu egzersizleri iftar sonrasına bırakabilirsiniz. Onun yerine 15-30 dakikalık hafif egzersizler oruçlu insanlar için uygundur. Yürüyüş, koşu, pilates, yoga gibi.

  Yemek planlama

  Öğünlerinizi planlamak önemlidir. Uykunuzdan kaybetmemek için sahuru atlamayın. İster işe gidin, ister ders çalışııyor olun, sahur ve iftarda ne yiyeceğinizi planlamanız çok önemlidir. Yediklerinizin ertesi gün sahip olacağınız enerji seviyesi üzerinde etkisi büyüktür.

  Eğer çalışıyorsanız, oruç tutuyor olsanız bile öğle aranızı atlamayın. Yemek yiyemeyecek olsanız bile kısa bir süre yürümek veya temiz hava almak veya bir süre oturup dinlenmek vücudunuza iyi gelecektir.

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et