• Ramazan’da egzersiz yaparken dikkat edilmesi gerekenler

  Ramazan’da egzersiz yaparken dikkat edilmesi gerekenler

  Oruçlu egzersiz ile ilgili bir süredir bilimin eğilimi var. Yapılan araştırmalara göre de enerjinin daha verimli kullanılması ve isnülin direncini artırması gibi faydaları olduğu ortaya kondu.

  Bazı araştırmalar ve araştırmacılar, oruçlu yapılan egzersizin enerji ihtiyacını glikojenden daha az ve yağ depolarından daha fazla yararlanabileceğini söylüyor ve bu durumda açlık durumunda yapılan egzersizlerin yağ yakma için daha iyi olduğunu gösteriyor.

  Diğer taraftan bazı uzmanlar enerji eksikliğinin seansların yoğunluğunu azaltacağını ve olumlu etkileri ortadan kaldıracağını savunuyor. Bu durumda oruçlu egzersizler, kısa seanslarla çalışanları için daha uygun olacaktır.

  Oruçluyken ne kadar egzersiz yapabilirim?

  Vücut, sindirim için enerji harcamayacağından oruçlu iken daha enerjik hisseden insanlar olabilir. Bu da egzersiz seansınızı uzatmanıza yarayabilir. Ancak bu tamamen yaptığınız egzersiz ile alakalıdır. 30 dakikalık bir yürüyüş ile 45 dakikalık ağırlık antremanının farklı enerji ihtiyaçları olacağı göz önüne alındığında, egzersizinizin ne olduğu çok önemli.

  Oruçluyken ne zaman egzersiz yapabilirim?

  Araştırmalar, egzersizden 30 dakika sonra yemek yemenin vücudun besinleri mümkün olduğunda yemekten daha verimli bir şekilde emmesine yardımcı olacağını öne sürüyor. Egzersiz yapmak eylemi vücuda stres yükler ve vücudunuzun beslenmeye ihtiyaç duyması için biyolojik bir ortam yaratır. Sağlıklı yiyecekler tercih ederek, oruç açtığınızda insülindeki doğal artışla çalıştığınız kasları besinlerden daha iyi faydalanacaktır.

  Oruçlu egzersiz yapmak kimler için uygun değil?

  Sağlık açısından bakıldığında, oruçlu egzersiz yapmak herkes için uygun olmayabilir ve vücudunuz için neyin güvenli olduğu çok önemlidir. Herhangi bir sağlık sorunu olan bir yetişkin oruç tutmadan önce kesinlikle doktora danışmalıdır ve oruçlu iken egzersiz yapma isteğini dile getirmelidir.

  Oruçluyken tercih edilecek egzersizler nelerdir?

  Egzersizler genellikle vücudu belirli bir hedefe yönlendirmek, gelecekteki performansları geliştirmek için yapılır. Aç karnına egzersizler kesinlikle anlık sonuçlar için yapılmamalıdır. Oruçluyken egersiz yapmak, vücudunuz büyük bir enerji kaynağından mahrum olacağı için iyi hissettirmeyecektir. İnsülin seviyelerindeki düşüş göz önüne alındıığında daha kısa egzersizler daha etkili olabilir, vücudumuz enerji kaynağı için yağı kullanabilir.

  Optimum yağ yakma potansiyelini elde etmek için kısa süreli yüksek yoğunluklu aralıklı antremanlar (HIIT) gibi hızlı ve yüksek enerjili egzersizler tercih edilebilir.

  Ancak, bazı araştırmalar kas kütlesi oluşturmaya çalışanlar için oruçlu egzersiz yapmak tavsiye etmiyor; çünkü glikojen bu tür egzersizler için yağdan ziyade tercih edilen bir enerji kaynağıdır. Daha güçlü veya daha hızlı olmak istiyorsanız oruçlu egzersiz yapmaktan kaçınmalısınız.

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et