• Resmi açıklama: Çin aşısının etkisi düşük

  Resmi açıklama: Çin aşısının etkisi düşük

  Çinli yetkililerden Çin’de üretilen koronavirüs aşısı için bir itiraf geldi. Ülkenin en büyük hastalık kontrol yetkilisi tarafından Çin aşısının etkisinin düşük olduğu ve Çin hükümetinin etkisini artırmayı düşündüğünü söyledi. Çin Hastalık Kontrol Merkezi müdürü Gao Fu, cumartesi günü Chengdu şehrinde yaptığı açıklamada aşının «çok yüksek koruma oranına sahip olmadığını» söyledi.

  Gao, «Aşılama süreci için farklı teknik hatlardan farklı aşıları kullanıp kullanmamamız artık resmi olarak değerlendiriliyor» dedi. Çin, içinde Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülkeye milyonlarca koronavirüs aşısı dağıtmıştı.

  Çinli Sinovac aşısının koronavirüse karşı etkisinin Brezilya’da yapılan bir araştırmada 50.4% olduğu bulunmuştu. Karşılaştırmak gerekirse Pfizer aşısının etkisi ise 97% olarak bulunmuştur.

  Gao Fu, yapılacak değişiklikler hakkında bilgi vermedi ancak batılı aşı geliştiricilerin kullandığı deneysel mRNA tekniğinden bahsetti: «Herkes mRNA aşılarının insanlık için sağlayabileceği faydaları göz önünde bulundurmalıdır. Elimizde aşılar olduğu için gelişmeleri görmezden gelemeyiz.»

  mRNA tekniğiyle üretilen aşıların etkisi ve güvenliği Çin ana akım medyası ve Gao tarafından sorgulanıyordu. Gao, geçtiğimiz Aralık ayında yaptığı açıklamada tekniğin ilk kez insanlar üzerinde kullanıldığı için olumsuz yan etkilerini göz ardı edemeyeceğini söylemişti.

  Çin Hastalık Kontrol Merkezi müdürü Gao Fu’ya göre, 2 Nisan itibariyla, 34 milyon kişi gerektiği gibi iki doz Çin aşısı aldı ve 65 milyon kişi daha Çin aşısı alacak.

  Uzmanlara göre aşıların karıştırılması etkinlik oranlarını artırılabilir. Dünyanın dört bir yanında yapılan denemeler de aşıların karıştırılması veya bir süre takviye aşının yapılmasına yönelik. İngiltere’deki araştırmacılar, Pfizer ve AstraZeneca aşılarının olası kombinasyonlarını inceliyorlar.

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et