• Sabahları zinde uyanmanın yolu

  Sabahları zinde uyanmanın yolu

  Sabahları yataktan çıkmak oldukça zor olabilir. Kimisi kendine gelebilmek için duşa girmeyi tercih eder kimisi de sabah çayı/kahvesi içmeden kendine gelemez. Ancak yeni bir çalışma, kendinizi daha enerjik hissetmenize yardımcı olmak için her sabah yapabileceğiniz ilk şeyin ne olması gerektiğini araştırıyor.

  Zinde uyanmayı hedefleyen araştırmacılar, çalışma için iki farklı alam sesi kullanarak karşılaştırdılar. Standart alarm sesi ile melodik seslerden oluşan müzikleri karşılaştıran bir çalışma yaptılar.

  Katılımcılar standart alarm sesi veya melodi ile uyandırıldı. Daha sonra, uyanıklıklarını hemen test etmeye zorlandılar. Çalışmanın sonucunda nasıl müzik çalarsa çalsın, melodik seslerle uyanan grup, standart alarm sesiyle uyanan gruba kıyasla daha hızlı ve daha doğru yanıtlar verdiler.

  Sadece alarm kurduğunuz için uyanmazsanız. Bazen uyanmanızı gerektiren acil durumlar olabilir. Böyle acil durumlarda çalan sirenlerin de uyanmanızda etkileri oluyor. Araştırmaya göre düşük perdeli alarmların, çocukları uyandırmada piyasadaki geleneksel yüksek frekanslı seslerden daha etkili olduğunu ve uyanıklık seviyesinin önemli olduğu acil durumlarda daha iyi yanıt süreleri sağladığı bulundu.

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et