• Saçımız Niye Dökülüyor?

  Saçımız Niye Dökülüyor?

  -Saç ekimi işlemlerinin alanında uzmanlaşmış doktor olmayan kişilerce yapılması saç dökülmesinden daha kötü ve doğal olmayan şekilde sonuçlanabiliyor, görsel kalıcı sorunlara yol açıyor…

  -Kısa sürede ve ucuza yapılan saç ekimi işlemleri uzun vadede mutsuzluğa hatta depresyona neden olabilir…

  -Bazı saç dökülmelerinde saç ekimi dışında, kişiye özel uygulamalar ile çözüm bulmak mümkün…

  Saç dökülmesi daha çok erkeklere özgü bir sorun gibi düşünülse de kadınlarda da saç dökülmesi görülmektedir. Saç dökülmesi yalnızca bir kozmetik sorun değil aynı zaman da bir hastalıktır. Bu nedenle saç dökülmesi konusunda mutlaka konunun uzmanı bir doktordan yardım almak uygun olacaktır.

  Saç ekimi konusunda dünyadan ve Türkiye’den alanında otorite kabul edilen isimleri buluşturacak olan “FUE EUROPE Altıncı Yıllık Toplantısı”

  18-21 Mayıs tarihlerinde Ankara’da yapıldı.

  Dünyanın pek çok farklı ülkesinde gerçekleşen FUE EUROPE yıllık toplantılarına Türkiye ilk kez ev sahipliği yaptı.

  Toplantıya Başkanlık eden Dr. Özgür Öztan saç sökülmesi ve saç ekimi konusunda son gelişmeleri anlattı.

  ALOPESİ (SAÇ DÖKÜLMESİ) VE NEDENLERİ

  Saç dökülmesi terimi saçlardaki hafif incelmeden tüm saçların kaybına kadar farklı saç problemlerini tarif ederken kullanılan bir çeşit hastalıktır. Normal şartlarda günde 50-100 arasında saç kılı dökülür. Herhangi bir nedenle bu sayının üstünde bir dökülme söz konusu olduğunda mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır. Kişilerin saç dökülmeleri çoğaldığı zaman psikolojik sorunlar da başlar. Saç hem kadın hem de erkekler için önemli bir aksesuar rolü oynar. Saç dökülmesi her ne kadar kozmetik bir sorun olarak ortaya çıksa da bunun çok önemli hastalıkların ve sağlık sorunlarının bir belirtisi olabileceğini unutmamak gerekiyor. Normal sayının üzerindeki dökülmeler yaşın ilerlemiş

  olması, bazı ateşli hastalıklar, tiroid hastalıkları, kansızlık, verem, şeker hastalığı gibi bütün vücudu etkileyen hastalıklardan sonra da görülebilir. Saç kökleri uzun bir gelişme dönemi ve bunu takip eden daha kısa bir dinlenme döneminden oluşan bir yaşam döngüsü içindedirler. Dinlenme döneminde saç teli köküne bağlıdır, fakat artık büyümez. Dinlenme döneminin sonunda ise saç dökülür ve yerine aynı kökten başka bir saç büyümeye başlar. Böylelikle yeni bir döngü başlamış olur. Saç köklerinin bu büyüme-dinlenme döngüsünün uzunluğu genetik koda bağlı olarak kişiden kişiye değişebilir. Saç kökleri yaş ilerledikçe saç üretimini azaltıp, daha uzun süreyi dinlenme evresinde geçirmek üzere programlanmışlardır.

  İnsanoğlu tarih boyunca saç dökülmesinin nedenlerini araştırmıştır. Ne var ki, saç dökülmesine neden olan mekanizmalar ancak yakın zamanda anlaşılmaya başlamıştır.

  En Sık Görülen Saç Dökülme Nedenleri

  Saç dökülmesinin birçok farklı nedeni vardır. Bunların başında genler, hormonal yapı, menopoz sonrası yaşanan sıkıntılar, hamilelik, tiroid  hormonları, stres, psikolojik sorunlar gibi hormonal dengesizlik yaratan durumlar ve yaşlanma gelir. Ayrıca yüksek ateşli hastalıklar, hatalı beslenme, vitamin eksikliği, kansızlık, demir-çinko-biotin eksikliği, kontrolsüz diyetler yapmak, çeşitli saç hastalıkları (Seboraid dermotit, Tinea capitis adı verilen kafa derisinin mantar hastalığı gibi), kozmetik amacli kullanilan cesitli kimyasallar sac dökülmesine sebep olabilir.

  SAÇ DÖKÜLMESİ TİPLERİ:

  Erkek Tipi Saç Dökülmesi

  En yaygın görülen saç dökülme şeklidir. Erkeklerde saç dökülme oranı yüzde 80 oranındadır. Başın üst kısmında başlar ve zamanla ön hat çizgisi kaybolur. Saçlar incelmeye başlar. Böylelikle bu bölge kelleşir. Bu süreç uzun süre devam eder ve sonuçta sadece ense bölgesindeki saclar kalabilir. Son yıllarda erkek saç dökülmeleri 18’li yaşlara kadar inmiştir. Bu tarzdaki saç dökülmesin en büyük sebebi bir androjen hormonu olan testesteronun değişim göstermesidir. Erken teşhis bu sorunun tedavisinde cok önemlidir.

  Kadın Tipi Saç Dökülmesi

  Günümüzde birçok kadın saç dökülmesi sorunu yaşamaktadır. Özellikle stres, yanlış beslenme, hormonal değişimler, hamilelik, menopoz, yanlış kozmetik kullanımı, saç boyatma ve mevsimsel geçişler saç dökülmelerine sebebiyet verir.

  SAÇ DÖKÜLMESİNİN TEDAVİSİ

  Eğer saçlarda dökülmeler ve kırılmalar yeni başlamış ise mutlaka doktora danışmak gerekiyor. Doktorunuz, gerek gördüğü takdirde sizden kan tahlilleri isteyecektir. Ayrıca saç analizi yapan cihazlarla saçınız ve saçlı deriniz de kontrol edilecektir. Bunun ardından saç mezoterapisi, oksijen saç bakımı, ozon saç bakımı, PRP kürleri, ilaç kullanımları gibi size özel olarak uygulanacak olan tedavi sürecine karar verilir.

  SAÇ EKİMİ:

  Saç dökülmelerinde pek çok tedavi alternatifi vardır saç ekimi de bunlardan biri ve en kalıcısı olarak tanımlanabilir.

  Saçın genetik olarak erkeklik hormonlarına (DHT) (dihidrotestosteron) duyarlı olmadığı ve devamlı olarak uzadığı bölge olan donör bölgesinden açık alın bölgesine cerrahi olarak yeniden dağıtılmasını tanımlamaktadır. Yeniden implantasyon sonrasında tekrardan dağıtılan her saç teli, erkek hormonlarına dirençte genetik yatkınlığını sürdürdüğünden dolayı, yeni bölgesinde ömür boyu uzamaya devam edecektir. Bu işlem, kalıcı saçın basitçe saçsız alana tekrar taşındığı saç nakli işleminin prensibini tanımlamaktadır.

  “Saç Ekimi”  saçın yeniden dağıtımı sürecini tanımlamaktadır. İşlem zarfında, kelleşme sürecine duyarsız olan saç folikülleri donör bölgesinden sökülür ve alıcı bölgeye yerleştirilir. Saçın düzgün ve estetik bir şekilde tekrar dağıtımındaki amaç fark edilemeyen yenileme etkileri ve doğal saç görünümünü en üst düzeyde kazanmaya çalışmaktır. Yeri değiştirilecek saç uzun ömür özelliği gösterse de kısıtlı bir rezerve sahip olan donör bölgesinden toplanır. Bu sebeple ihtiyatlı cerrahlar, saç kaybı devam ederken gelecekteki saç yenilemesi için yeterli rezervi bırakmak maksadıyla, yeter miktarda saç folikülünü sökme ihtiyacı duyar.

  Saç ekimi mutlaka hastane ortamında alanında uzman doktor kişiler tarafından yapılmalıdır. Saç ekimi lokal anestezi ile yapılan ve hastanın rahatından ödün vermeyen bir ameliyattır. Mevsimsel olarak da bakıldığında da her dönemde yapılabilir. Saç ekimi yapılan bölgedeki saçlar ömür boyu dökülmez. Yapılan operasyonun başarısı burada çok önemlidir. Operasyonu yapan ekibin saç ekiminde uzun yıllar tecrübeli olması gerekir. Saç ekimi sonuçları ömür boyu süreceği için doktorunuzu dikkatli seçmeniz çok önemlidir.

  Saç ekimi için kimler uygundur?

  Saç ekimine uygunluğunuzu anlamanız için mutlaka bir doktor değerlendirmesinden geçmeniz gereklidir. Doktorunuz gerekli analizleri yaptıktan sonra sizi saç ekimi girişimine ya da başka tedavi seçeneklerine yönlendirecektir.

  Saç ekiminden sonraki süreç nasıldır?

  İyileşme süreci kişiden kişiye farklılık gösterebileceği gibi doğru yapılmış bir operasyondan sonra iyileşme süreci maksimum 10 gündür.

  Nakledilmiş saçın ömrü ne kadardır?

  Folikül üniteler donör alandan, kişinin kafasından, sakal veya göğüs bölgesinden ekstrakte edilir (alınır). Başarılı bir ekstraksiyondan sonra foliküller saç derisindeki saçsız kısma yeniden yerleştirilir. Ilgili donörler kelleşme sürecine karşı duyarsızdır ve daimi bir şekilde uzar. Nakledilmiş olan herhangi bir foliküler ünite genetik olarak erkeklik hormonu DHT dirençlidir ve ömür boyu uzamaya göre programlanmıştır.

  Saçım önceki gibi mi uzar? Saçlarımı yeniden eskisi gibi tam olarak elde edebilecek miyim?

  Toplanabilecek DHT’a duyarsız foliküler üniteler donör alanda kısıtlı bulunmaktadır.  Bu saçın ekonomik ve estetik dağıtımı için çok önemli bir nedendir. Hastaların çoğunda nihai sonuç sadece yüksek yoğunluklu görünür bir etki bırakır ancak zamanla eski durumuna ulaşma ihtimali kişilerin dökülme tiplerine ve donör bölge yeterliliklerine bağlıdır.

  Gerçekçi beklentiler, kişisel tatmin ve kendine güven duygusunun yenilenmesi için çok önemlidir.

  Saç ekimi ameliyatı ağrılı mıdır?

  Lokal anestezi işlem sırasında kullanıldığı için tüm saç nakli ağrısızdır. Önce donör alanına anestezik madde uygulanacak ve ekstraksiyon sonrasında da alıcı alana uygulanacaktır. Enjeksiyon sonrasında hiçbir şey hissetmeyecek, rahat olabilecek ve film izleyebilecek veya sohbet edebileceksiniz. Operasyon sonrası hafif ağrılar için basit ağrı kesiciler onerilebilir.

  Sosyal aktivitelere ne zaman dönebilirim?

  Operasyondan sonra bir kaç gün içinde normal hayatınıza dönebilirsiniz. Ancak 1 ay süreyle bazı aktivitelerinizi (spor, yüzmek, güneşlenmek gibi) kısıtlamanız gerekebilir.

  DR. Özgür ÖZTAN

  FUE EUROPE ALTINCI YILLIK TOPLANTISI BAŞKANI

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et