• Sanofi Protein Sciences’ı aldı, yenilikçi grip aşısını duyurdu

  Sanofi Protein Sciences’ı aldı, yenilikçi grip aşısını duyurdu

  Sanofi dün merkezi ABD’de Meridien, Connecticut’ta bulunan aşılara yönelik biyoteknoloji şirketi Protein Sciences’ın alımını tamamladığını duyurdu. Bu durum işlemin kapanışı için gerekli tüm koşulların yerine getirilmesinin ardından, Federal Ticaret Komisyonunun onayıyla gerçekleşti.

  Sanofi’nin aşılara yönelik global iş birimi olan Sanofi Pasteur bu alım sayesinde grip aşıları portföyüne umut vadeden yeni bir ürün olarak Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) onaylı tek protein bazlı rekombinant grip aşısını ekledi. Protein Sciences Ekim 2016’da 18 yaş ve üstü yetişkinler için endike olan grip aşısının bu dört valanlı versiyonu için onay aldı.

  Sanofi İcradan Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Sanofi Pasteur başkanı David Loew, “Protein Sciences’ın yetenekli çalışanlarının ve katma değerli hizmetlerinin Sanofi Pasteur’e katılmalarından heyecan duyuyoruz” dedi. “Dört valanlı grip aşının eklenmesi grip aşıları portföyümüzün tamamlanmasına yönelik son derece önemli bir fırsat sunmaktadır.”

  Protein Sciences alımı Sanofi Pasteur’ün yumurta bazlı olmayan grip aşısı üretim tekniklerini araştırmaya yönelik stratejik girişimine uymaktadır. David Loew, “Bu alım solunum aşıları pazarındaki varlığımızı genişletmeye yönelik stratejik hedefimizle tutarlıdır ve araştırma aşamasındaki Solunum Sistemi Çok Çekirdekli Virüsün (RSV) bir Ana Hücrenin Klonlarının Antikoru (respiratuar sinsisyal virüs (RSV) monoklonal antikoru) konusundaki yeni açıklanan işbirliğimizi de pekiştirmektedir,” diye eklemiştir.

  Dört valanlı yenilikçi bir grip aşısı

  Protein Sciences rekombinant proteinlerin üretimi için, yüksek miktarda rekombinan (ebeveynlerinden farklı genetik malzeme içeren) protein üretme sistemi olan baculovirus ekspresyon sistemi teknolojisini (B.E.S.T) geliştirmiştir. 18 yaş ve üstü yetişkinlerin mevsimsel gribe karşı aktif bağışıklanması için endike olan rekombinant dört valanlı grip aşısını da bu bazda geliştirip ticarileştirmişlerdir.

  David Loew ”İleri yaştaki yetişkinler şiddetli grip ve komplikasyonlarına karşı daha büyük risk altındadır” demektedir. “Bu nedenle, 50 yaş ve üstü yetişkinlerde yapılan yeni bir klinik çalışmada grip aşısını alan kişilerin grip olma olasılığının dört valanlı inaktif bir grip aşısı olanlara oranla anlamlı ölçüde daha düşük çıktığını görmek heyecan uyandırmıştır. Özellikle dört valanlı aşı laboratuvarda onaylanan gribin insidansını bu yaş grubunda komparatöre oranla %30 azaltmıştır.”

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et