• Şişkinlik hissi yaşatan 9 yaygın neden

  Şişkinlik hissi yaşatan 9 yaygın neden

  Dolu bir mide veya gaz sıkışması nedeniyle pantolonunuzun düğmelerini çözmek zorunda hissediyorsanız, şişkinlik yaşıyorsunuz. Şişkinlik rahatsız edici olsa da genellikle çok hızlı yemek yemenin zararsız bir sonucu olabilir. Ancak, irritabl bağırsak sendromu veya safra kesesi hastalığı gibi altta yatan tıbbi bir durumun işareti de olabilir.

  İşte şişkinliğe neden olabilecek yaygın 9 neden ve kurtulmanın yolları:

  1. Gıda intoleransı

  Gıda toleransı, vücudunuzun belli yiyecekleri uygun şekilde sindirememesidir. Gaz ve ishale neden olabilir ve bu da şişkinlik yapar.

  Bazı yaygın gıda intoleransları:

  Laktoz intoleransı. Dünyanın 70%’ini etkileyen bir durumdur. Süt ve süt ürünlerini sindirememe durumudur.

  Gluten intoleransı ya da hassasiyeti. Gluten, buğdayda bulunan bir proteindir.

  Fruktoz intoleransı. Meyvelerde bulunan bir şekerdir. İşlenmiş besinlerde tatlandırıcı olarak da kullanılır.

  Sülfit hassasiyeti. Sülfitler, işlenmiş etleri korumak için kullanılan kimyasallardır. Ayrıca üzümde ve bazı peynirlerde de doğal olarak bulunurlar.

  Gıda intoleransınız varsa yapılacak en iyi şey, bu yiyeceklerden uzak durmaktır.

  2. Çok fazla lifli yemek

  Çok fazla lifli yiyecek tüketmek, özellikle de diyetinize yeni eklediyseniz, şişkinliğe neden olur. Lifler vücut için kolay sindirilen yiyecekler değildir. Sağlıklı gut bakterileri lifleri sindirdiğinde sonuç olarak gaz üretirler. Lif bakımından zengin fasulyenin gaz yapmasının sebebi budur. Tam buğdaylı ürünler, mercimek, brokoli, elma lif bakımından zengin besinlere örnektir.

  Günlük lif ihtiyacından fazla lif tüketmemek iyi bir önlem olabilir. Erkekler için 38 gram ve kadınlar için 25 gram lif günlük ihtiyacınızı karşılayacaktır.

  3. İrritabl bağırsak sendromu (İBS)

  Kalın bağırsağı etkileyen ve şişkinlik, karın ağrısı, kabızlık ve ishal gibi rahatsız edici semptomlara neden olabilen bir durumdur. Doktorlar henüz İBS’ye neyin neden olduğunu veya tam olarak nasıl şişkinliğe neden olduğunu bilmiyorlar. Bazı araştırmalar İBS’nin gut bakterilerinde sorunlara neden olduğu bu nedenle gaz sıkışması ve şişkinlik hissi veriyor. Başka bir teoriye göre İBS’li insanların vücuttaki gaza daha hassas olduğunu söylüyor.

  Araştırmalar FODMAP diyetinin İBS’nin etkilerini hafiflettiğini gösteriyor. 2016’da yapılan bir araştırmaya göre İBS’li hastaların 86%’sı FODMAP diyetiyle yaşadıkları semptomlarda azalma yaşadığını gösteriyor.

  Pandemide “İçimde bir sıkıntı var” diyorsanız, dikkat!

  4. Hava yutmak

  Hava yutmak, yeme ve içme eyleminin doğal bir parçasıdır. Ancak, hava yutmak gaz ve şişkinliğe neden olabilir.

  Hava yutmanıza neden olabilecek eylemler:

  • Sigara içmek
  • Hızlı yiyip, içmek
  • Sakız çiğnemek
  • Ani ve hızlı soluma

  5. Yapay tatlandırıcı ve şekerli alkol tüketmek

  Şekerli alkol ve yapay tatlandırıcılar bir çeşit FODMAP’dır.

  Bu ürünleri tamamiyle hayatınızdan çıkarmak yapılacak en iyi şeydir. Tatlandırıcılar yerine doğal tatlandırıcı olan bal tüketilebilir.

  6. Adet döngüsü

  Bazı kadınlar adet dönemlerinde şişkinlik hissederler. Bu, hormon seviyelerinin değişmesinden kaynaklanır. Bazı araştırmalar, bu hormonal değişikliklerin vücudun daha gazla su ve tuz tutmasına neden olduğunu ve bu da şişkinliğe neden olabileceğini öne sürüyor.

  Adet dönemi boyunca şişkinliği azaltmanın yolları, FODMAP seviyesi yüksek gıdalardan uzak durmak, bol su içmek ve düzenli egzersiz yapmaktır.

  7. Mide felci (Gastroparezi)

  Midenin yiyecekleri gerektiği kadar çabuk boşaltamadığı bir rahatsızlıktır. Gaz ve şişkinliğe neden olur.

  Az ve sık öğünler yemek, gastroparezinin neden olacağı şişkinliği azaltmayı sağlar. Yumuşak ve daha sıvı yiyecekler, sindirmesi daha kolay olacağından semptomları azaltmakta yardımcı olur.

  8. Safra kesesi rahatsızlığı

  Karaciğerin altında bulunan bir kese olan safra kesesindeki enfeksiyon, iltihaplanma veya tıkanmayı ifade eder. Şişkinliğe neden olsa da a rastlanan bir durumdur. Genellikle karnın sağ üst kısmında, yemekten sonraki 30 dakika içinde ortaya çıkan ve birkaç saat sürebilen keskin bir ağrı hissidir.

  Safra kesesinin cerrahi operasyonla alınarak tedavi edilir.

  9. Belirli kanser tipleri

  Bazı kanser tipleri şişkinliğe neden olabilir:

  • Yumurtalık kanseri. 78 kadında 1 görülebilen bir türdür.
  • Mide kanseri. Kanser teşhisi konan hastaların 1%’inde görülür.
  • Kolon kanseri. Yaygın türler arasındadır.

  Bu kanser türleri şişkinliğe neden olsa da sorunun tek işareti değildir. Sıkılıkla şişkinlik hissi yaşıyorsanız ilk yapmanız gereken doktorunuza danışmanızdır.

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et