• Tansiyon ilacı yerine nefes egzersizi

  Tansiyon ilacı yerine nefes egzersizi

  Yapılan yeni araştırma tansiyonu düzenlemenin çabuk ve kolay bir yolunu keşfetti. Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 40’ını etkileyen ve kalp hastalıklarına yol açan tansiyona karşı ilaçlardan daha etkili bir yöntem olduğu düşünülüyor.

  Yeni araştırma, yüksek dirençli inspiratuar kas kuvveti eğitimine odaklanıyor. Basitçe, inhalasyon cihazı ile nefes egzersizi diyebiliriz. Araştırmacılara göre, nefes alma aracı, kişinin kan basıncını reçeteli ilaçlar kadar verimli bir şekilde düşürebiliyor.

  Bu inspiratuar egzersizler başlangıçta kronik solunum rahatsızlıkları olan hastaları tedavi etmek için geliştirilmişti. Egzersizde hastalar nefes alıp-verirken inhalasyon cihazları bir direnç oluşturuyor. Bir nevi akciğerler kaslarınız için egzersiz diyebiliriz.

  Sıcak hava tansiyon düşmanı

  Günde sadece 30 yüksek dirençli inhalasyon yapan katılımcıların kan basıncında ortalama dokuz puanlık bir düşüş sağladığını buldular. Araştırmacılara göre, bu egzersiz her gün 30 dakika yürümeye eş değer. İnspiratuar kas kuvveti eğitimi aynı zamanda kardiyovasküler sağlığı da geliştiriyor.

  Araştırmaya göre, nefes egzersizlerini 6 hafta boyunca, haftada 6 gün devam ettiren katılımcılar, egzersizlerini bıraktıktan 6 hafta sonrasına kadar tansiyon seviyelerinde faydalarını görebiliyorlardı.

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et