• Tiroid Dünyadaki yaygın hastalıklardan biri

  Tiroid Dünyadaki yaygın hastalıklardan biri

  Tiroid, boyun kısmında bulunan, vücudun metabolizması için gerekli olan hormonları üreten ve tüm vücut fonksiyonlarını düzenleyen bir bezdir. Düzgün çalışmadığında tiroid fonksiyon bozukluklarına sebep olur.

  Tiroid bozukluklarının ortaya çıkardığı hastalıklar, insan hayatında ve yaşam kaltesinde pek çok olumsuz etkiye yol açar. Tiroid hakkında farkındalık için 25-31 Mayıs arasında kutlanan Tiroid Haftasında Tiroid bozukluklarını tanıyalım.

  Tiroid fonksiyon bozuklukları tüm dünyada yaklaşık 350 milyon insanı etkiliyor. Dünya üzerinde yaygın gibi gözükse de hastalıkla ilgili farkındalık eksikliği var.

  Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği (TEMD) Tiroid Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Ersin Akarsu, hastalığın yaygınlığına dikkat çekiyor:

  “Tiroid hastalıkları oldukça sık görülen hastalıklardır. Bu hastalıklar günlük yaşamımızı olumsuz etkilemektedir.”

  Ülkemizde tiroid bozukluklarının nedenlerinden biri iyot eksikliği. Marketlerde satılan sofra tuzlarının zorunlu olarak iyotlanmasıyla şehirlerde iyot eksikliğinin önüne geçilse de dikkat edilmesi gereken konular var. Prof. Dr. Ersin Akarsu:

  “İyot, tiroid hormonlarının üretimi için temel elementtir. TEMD olarak rafine iyotlu sofra tuzu tüketimini önermekteyiz. Kaya tuzu, gurme tuzlar gibi tuzların kullanılmasını ise önermiyoruz.

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et