• Tüp Bebek Fiyat – Başarı İlişkisi

  Tüp Bebek Fiyat – Başarı İlişkisi

  -Türkiye’de tüp bebek tedavisinde yüksek başarı ve düşük maliyet avantajı ile dünyada söz sahibi olmaya aday…

  -Tüp bebek tedavisinde merkez seçimi çok önemli… Yalnızca ucuz tedavi uyguladığı için merkez tercih etmek ailelere maddi – manevi büyük zararlar verebilir…

  -Tüp bebek merkezi seçerken maliyet ve başarı oranı iyi araştırılmalı

   

  Türkiye Avrupa ve ABD ile yarışıyor. Yaklaşık 35 yıl önce Avrupa’nın 10 yıl gerisinden tüp bebek uygulamasına başlayan Türkiye şimdi Avrupa ve ABD ile boy ölçüşüyor. Tüp bebek tedavisi  Türkiye’de son yıllarda dünyada gelişen teknolojiye ile birlikte  paralel olarak çok başarılı bir şekilde gelişmiş son yıllarda başarı oranlarında büyük oranda yükselişler yaşanmaya başlamıştır. Dünyada yapılan  tüp bebek tedavisi ile birlikte ortalama alındığında Türkiye’de gözle görülen bir başarı oranı artışı yaşanmaktadır.
  Tüp bebekte gelişen tıp ve teknolojinin tedavideki başarı oranlarına çok olumlu şekilde yansımaktadır. Son dönemde yenilenen genetik testler, embriyo, yumurta ve sperm dondurma işlemlerindeki gelişmeler, mikro akışkanlı çip uygulaması, serum tedavisi gibi çok önemli ve başarılı çalışmalar Avrupa ve ABD ile eş zamanlı olarak Türkiye’de de uygulanmaktadır. Bütün bu gelişmeler en kaliteli embriyoyu en uygun zamanda ve koşullarda transfer ederek maksimum gebelik şansını elde etmeyi hedeflemektedir.
  Öte yandan yurt tüp bebek tedavisinin maliyeti her bir deneme için yaklaşık 10 bin ile 20 bin dolar arasında değişmektedir. Üstelik bu fiyatlara tedavide kullanılacak ilaç maliyetleri dahil değil. Türkiye’de tüp bebek maliyetleri ABD ve Avrupa’nın neredeyse üçte biri kadardır.
  Bu nedenle son yıllarda  tüp bebek tedavisi yaptırmak için ülkemize gelen hasta sayısında gözle görülür bir artış yaşanmaktadır.

  TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE FİYATLAR NEDEN DEĞİŞKENLİK GÖSTERİYOR

  Anne baba adaylarının tüp bebek tedavisi için merkez seçerken dikkat ettikleri kriterlerin başında tüp bebek fiyatları ve tüp bebek tedavisinin toplam maliyeti gelmektedir.
  Tüp bebek tedavi yöntemi, kendi bulunduğu merkezin kalitesine ve standartlarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir.  Merkez ne kadar gelişmiş teknolojik, ekipman ve elemana sahip ise fiyat buna bağlı olarak artış gösterir. Aslında pek çok hizmette olduğu gibi fiyat ve kalite genellikle ve hatta çoğunlukla paralellik göstermektedir.
  Tüp bebek fiyatlarının, elde edilen veya edilecek başarı ile kıyaslanması konusunda altının önemle çizilmesi gereken nokta, tedavi görülmesi planlanan merkezin deneyimi ve teknolojik altyapısıdır.
  Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin akıllarında tutmaları gereken en önemli hususlardan biri amaçlarının tüp bebek tedavisi yaptırmak değil, çocuk sahibi olmak yani eve bebekle dönmek olduğudur.
  Bu sebeple merkez araştırırken doktorun konu ile ilgili deneyimi, merkezin teknolojik ve eleman yapısı, sunulan hizmet konforu gibi faktörler göz önünde bulundurulmalıdır.
  Unutmamak gerekir ki düşen tedavi maliyeti mutlaka sunulan hizmetin maliyetini düşürmekle mümkün olabilir. Bu da tedavinin başarısına doğrudan yansıyacaktır.
  Diğer bir deyişle, aslında tedavinin daha düşük maliyetli olduğu ve tüp bebek fiyatlarının düşük olduğu merkezlerin pek çoğunda başarı oranları, çiftlere deneyim, yüksek teknolojik hizmet ve tedavi olanakları sunulan merkezlere kıyasla düşüktür. Çiftlerimiz bu nedenle aslında bir tedavi siklusunda gebe kalabilecek iken bazen ardışık tedavilere ihtiyaç duyabilmekte bu da aslında ilk etapta görülen uygun fiyat avantajının aslında maliyetin iki katına çıkma durumu ile sonuçlanması anlamına gelebilmektedir.

  KİŞİYE ÖZEL TEDAVİ UYGULAYAN MERKEZLER TERCİH EDİLMELİ

  Her ne kadar dışarıdan genel olarak bakıldığında sanki herkese standart bir tedavi uygulanıyormuş gibi görülse de aslında kaliteli ve başarıya odaklı, deneyimli bir merkezde tüp bebek tedavileri tamamen kişiye özel gerçekleştirilen uygulamalardır. Yani diğer bir deyişle her çiftin yaşadığı sorun ve dolayısıyla çözüm için uygulanacak tedavi programı birbirinden farklı olmaktadır.  Bu nedenle görüşmekte veya değerlendirmede olunan merkezde tedaviyle ilgili tüm ayrıntılar uygulamalar vb. sorulmalı ve maliyetler de bu detaylara göre en ince ayrıntısına göre alınmalıdır. Sonuçlar,  tedaviniz için doğru değerlendirme yapabilmeniz ve doğru merkezi tercih edebilmeniz açısından son derece yararlı olacaktır.

  DÜŞÜK MALİYETLİ IVF KLİNİKLERİNE DİKKAT EDİN

  Düşük maliyetli IVF klinikleri veya “ucuz IVF” klinikleri bazen kendi kendine ödeme durumunda hastalar için çekici olacaktır. Ancak en ucuz tüp bebek her zaman en iyi seçenek değildir.
  Tüp bebek tedavisinde “ kampanya”, “damping”, “ paket fiyat” gibi tedavi seçenekleri gerek etik gerekse başarıları bakımından dikkatle sorgulanmalıdır. Sağlık hizmetinde özellikle de tüp bebek gibi teknolojik alt yapı, laboratuvar ve yetkin eleman gibi tedavi başarısını doğrudan etkileyen unsurlardan feragat etmeden ucuz tedavi sunmak neredeyse imkânsızdır.
  Tedavinin gidişatını ve sonucunu etkileyecek en önemli noktalar, çiftlerin tedavi konusunda istekli olmaları, tedavi merkezi konusunda doğru seçimi yapmaları ve tedavide ısrarcı olmalarıdır.

  PROF. DR. EROL TAVMERGEN
  EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ 

  KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM ANA BİLİM DALI ÖĞRETİM ÜYESİ

  EGE ÜNİVERSİTESİ AİLE PLANLAMASI – İNFERTİLİTE ARAŞTIRMA VE  UYGULAMA  MERKEZİ KOORDİNATÖRÜ

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et