• Türkiye’de her üç çocuktan biri gıda güvensizliği ile karşı karşıya

  Türkiye’de her üç çocuktan biri gıda güvensizliği ile karşı karşıya

  BM Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF), Türkiye’nin de aralarında bulunduğu ortalama refah düzeyi orta ve yüksek seviyedeki 41 ülkedeki çocukların durumuna ilişkin araştırması, çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. ABD’de her 5 çocuk, Meksika ve Türkiye’de ise her üç çocuk gıda güvensizliği ile karşı karşıya. Türkiye, Sıfır Açlık kategorisinde 41 ülke arasında 40’ıncı olurken, Eğitim Kalitesinde ise en son sırada yer aldı.

  BM Çocuklara Yardım Fonu UNICEF’in İtalya’da bulunan Innocenti Araştırma Ofisi’nin “Geleceği kurma: Çocuklar ve Zengin Ülkelerde Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (Building the Future: Children and the Sustainable
  Development Goals in Rich Countries)” adlı raporu açıklandı.

  Türkiye genel sıralamada 36’ıncı sırada

  UNICEF’in çocukların refah koşullarına yönelik raporu, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu, ortalama refah düzeyi orta ve yüksek seviyedeki 41 ülkedeki çocukların durumunu mercek altına aldı.

  Rapora göre, refah durumu orta ve yüksek ülkelerde yaşayan her beş çocuktan biri göreceli yoksulluk içinde yaşıyor. Bu çocuklar içinde bulunduğu toplumun refah düzeyinin belli bir oranının altında yaşam sürüyor. Raporda ayrıca her 8 çocuktan birinin de gıda güvensizliği ile karşı karşıya olduğu bildirildi.

  UNICEF tarafından çocukların yaşam koşullarına yönelik birçok kategoride hazırlanan ülkelerin performans raporuna göre Türkiye, genel sıralamada 41 ülke arasında 36’ncı sırada yer aldı.

  Toplam dokuz kategoride yapılan araştırmada çocukların koşullarının en iyi olduğu ülke Norveç olarak belirlenirken, Norveç’i sırasıyla Almanya, Danimarka ve İsveç izledi. Orta ve yüksek refah düzeyine sahip 41 ülke arasında çocuklarının koşulları bakımından en kötü notu Şili alırken, Bulgaristan listenin 40’ıncı, Romanya ise 39’uncu sırasında bulunuyor.


  Araştırma Ofisi’nin Başkanı Sarah Cook, araştırma sonuçlarına ilişkin değerlendirmesinde, raporun bir “uyarı” olduğunu ve zengin ülkelerde de tüm çocukların yüksek gelir ve ekonomik gelişmelerden otomatik olarak faydalanamadığını açıkça ortaya koyduğunu söyledi. Cook, hükümetleri çocuklar arasındaki refah eşitsizliğini gidermek için gerekli tedbirleri almaya çağırdı.

  Türkiye eğitim kalitesinde sonuncu

  Raporda sonuçların ülkelere göre de ciddi oranda değişiklik gösterdiği vurgulandı.

  Danimarka, İzlanda ve Norveç’te her 10 çocuktan biri göreceli yoksulluk içerisinde yaşarken, İsrail ve Romanya’da her üç çocuktan biri bu durumla karşı karşıya.

  41 ülkenin ortalamasında her 8 çocuktan biri gıda güvensizliği ile karşı karşıya iken, ABD’de her 5 çocuk, Meksika ve Türkiye’de ise her üç çocuk bu durumla karşı karşıya.

  Raporun eğitim düzeyi kategorisinde de büyük eksiklikler dikkat çekiyor. En başarılı eğitim sistemine sahip olduğu kabul edilen Finlandiya ve Japonya’da bile 15 yaşındaki gençlerin beşte birinin okuma ve hesaplama konusunda asgari becerilere sahip olmadığı vurgulanıyor.

  Türkiye, Sıfır Açlık (Zero hunger) kategorisinde 41 ülke arasında 40’ıncı sırayı alırken, Eğitim Kalitesi (Quality Education) kategorisinde ise en son sırada yer aldı.

  Sıfır açlık hedefine oldukça uzak ülkeler arasında yer almak, Türkiye’yi üretim ve tüketimde sorumlu davranmak konusunda üst sıralara taşıyor. Türkiye, Sorumlu Tüketim ve Üretim (Responsible consumption and production) kategorisinde, 41 ülke arasında üçüncü sırada yer alırken, Uygun İş ve Ekonomik Büyüme (Decent work and economic growth) kategorisinde de 22’inci sırada yer buldu.

  Sağlık endişesi ve obezite

  Rapor, sağlık alanında da endişe verici sonuçlara işaret ediyor. Buna göre 11-15 yaşları arasındaki obez çocukların sayısı 41 ülkenin çoğunda artış gösterdi. Aynı şekilde kendi verilerine göre haftada en az iki defa psikolojik sorunlardan muzdarip olduğunu bildiren çocuk ve gençlerin sayısında da artış kaydedildi.

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et