• Uyku kalitesini artırmak mümkün

  Uyku kalitesini artırmak mümkün

  Uyku büyük bir problem olabilir. Özellikle uykusuzluğa daha yatkın olan 60 yaşın üzerindekiler için. Neyse ki araştırmalar, 60 yaşın üzerindeki insanların uyku kalitelerini artırabilecek bir çözüm buldular.

  Yapılan araştırma, toplam 288 katılımcıyla birçok rastgele kontrol denemelerinin kombinasyonlarından oluşuyor. Her deneme, en az 4 hafta boyunca sakinleştirici müzik dinlemenin, 60 yaş ve üstü yetişkinlerde uyku kalitesini iyileştirmenin güvenli ve etkili bir yol olabileceğini gösterdi.

  Sakinleştirici müzik nedir?

  Çalışmalar, sakinleştirici ve ritmik müziğin uyku kalitesi üzerindeki etkilerini karşılaştırdı. Sakinleştirici müzik daha çok uykuya dalmak için yardımcı gibi görünürken, her iki tür müzik de müziksiz uykuya dalmaktan daha etkiliydi.

  Araştırmaya göre, sakinleştirici müziğin daha yavaş bir tempoya ve daha yumuşak melodiye sahipken, ritmik müzik daha yüksek ve daha hızlı bir tempoya sahip olma eğilimindedir. Örnek olarak klasik ve pop müziği karşılaştırabiliriz.

  Yatmadan önce en az 30 dakika ile bir saat arasında rahatlatıcı müzik dinlemek, kalp hızını yavaşlatırken aynı zamanda kan basıncını düşürerek daha iyi uykuya yardımcı oluyor. Bunların tümü stres seviyesini azaltmaya yardımcı oluyor.

  Uykudan önce müzik dinlemenin etkilerini hemen ertesi birkaç gün hissetmemeniz mümkün. Araştırmaya göre, uyku kalitesi üzerindeki faydaları en az 4 hafta boyunca ortaya çıkmayabilir.

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et