• 9 yıl gençleştiren bilimsel egzersiz bulundu

  9 yıl gençleştiren bilimsel egzersiz bulundu

  Biyolojik olarak 9 yıl gençleştiren bilimsel egzersiz bulundu. Gerçekten sağlıklı yaşamaya kararlı olan herkes yapabilir.

  Uzun yaşamayı hepimiz istiyoruz. Eskiden birisi hapşırdığında sadece çok yaşa denirdi, yakın zamanda bu iyi yaşa, mutlu yaşa, sağlıklı yaşa gibi çeşitlemelere kavuştu. Çünkü artık sadece uzun yaşamak yeterli değil, pek çok insan kaliteli yaşamayı öncelikli tutuyor. Ömrü uzatmak çağlar ve medeniyetler boyunca insanlığın hayali oldu… Sonsuza kadar yaşamayı belki kimse istemez ama herkes bu dünyada en az 80 yıl yaşamayı ister bu dünyada..

  Birmingham Young Üniversitesi (BYÜ) araştırmacıları, sonunda insanlığın bu büyük hayalini hatırı sayılır derecede gerçekleştirecek bir keşif yaptı. Üstelik bu ilaç devlerinin elindeki büyük ve pahalı bir sır olmayacak, aksine her insan ondan yararlanabilecek.

  Keşfettikleri şey, belirli bir fiziksel aktivitenin hücrelerimizin içindeki yaşlanma sürecini yavaşlattığı. Sürecin yavaşlaması, çok daha sağlıklı olmak ve daha genç bir yaşın doğal metabolizma işleyişine sahip olmak anlamına geliyor, hem de 9 yaş kadar genç…

  BYÜ tarafından yapılan ‘Ulusal Sağlık ve Beslenme İncelemesi” adlı araştırma 5823 yetişkin üzerinde gerçekleştirildi. Pek çok faktörün yanı sıra bu araştırma deneklerin fiziksel aktivitelerini de kayıt altına aldı. 30 gün boyunca 62 farklı egzersiz takip edilirken “Telemore uzunluk değerleri” adı verilen bir faktörün ölçümü de yapıldı. Telemore’lar kromozomlarımızda yer alan bir DNA bileşeni ve biyolojik saatimiz olarak işlev görüyorlar. Yaşlanmayla doğrudan ilişkililer ve bir hücre her çoğaldığında telemorlarımızın bir kısmı eksiliyor. Dolayısıyla yaşlandıkça telemorlarımız kısalıyor.

  BYÜ’nün keşfettiği sürpriz veri ise telemore uzunluklarının insanların fiziksel aktiviteleriyle doğrudan bağlantılı olduğu. İnsanların fiziksel aktivite seviyesi 4 ana grupta toplanıyor: Sabit, Düşük, Ortalama ve Yüksek. İşler tam da burada ilginçleşiyor. İlk üç gruptaki insanların telemore uzunluklarının aynı oranda olduğu keşfedildi. Ancak yüksek seviyedekilerin telemore uzunluğu gözle görülür oranda artıyor. Araştırmanın başındaki profesör Larry Tucker “Yoğun fiziksel aktivite içinde olanların telemore’larının ucunda 140 çift daha fazla DNA sarmalı bulunuyor.” Böylece daha çok hareket edenler, daha genç insanların hücre yapısına sahip oluyor.

  Pekala yüksek seviyede hareket ne demek? Tucker bunu haftada 5 gün, kadınlar için günde 30 dakika jogging ve erkekler için günde 40 dakika jogging olarak özetliyor. Jogging yapmak şart değil, buna eş değer yoğunluk seviyesinde farklı egzersizler de geçerli oluyor. Evet, haftanın 5 günü koşmak belli düzeyde kararlılık gerektiriyor fakat sağlığını bu derecede önemseyen bir kimsenin ulaşamayacağı bir seviye değil…

  Tucker “40 yaşında olman, biyolojik olarak 40 yaşında olduğun anlamına gelmeyebilir” diyor. “Yaşından çok daha genç gösteren insanları hepimiz tanıyoruz. Fiziksel olarak daha fazla aktif oldukça bedenimizde daha az biyolojik yaşlanma gerçekleşiyor”

  Bir kez daha anlıyoruz ki her gün yarım saat gibi kısa bir süreyi bile yoğun egzersize ayırmanın faydası çok büyük… Bundan sonra FitWell’in sana önerdiği ve kendin yapmayı sevdiğin spor aktivitelerini çok daha büyük bir motivasyonla yapabilirsin; genç kalmak için!

  Yazının aslı  Cebindeki Koç tarafından medium.com ‘da yayınlanmıştır. 

   

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et