• Adli Bilimciler Yine Uyarıyor: Çocuklar için Yeni Tehlikeye Dikkat !! Su Maymunu

  Adli Bilimciler Yine Uyarıyor: Çocuklar için Yeni Tehlikeye Dikkat !! Su Maymunu

  Asıl adları Kristal Jel, Su boncuğu ya da kristal top olan Su maymunları nanoteknolojik ürünlerdir. Değişik renklere sahiptirler.

  Kimyasal yapıları poliakrilamid asittir.

  Cam Vazolarda dekor olarak kullanıldıkları gibi, Bitkileri içerisine dikerek bitki toprağı olarak da kullanılmaktadır.

  Ürünün özelliği suyu içine alıp onu orada hapsetmesidir. Bu özelliği sayesinde bir bitki için gerekli olan suyu ona sağlamaktadır. Bitki zamanla topların içerisindeki suyu emdiği için su topları küçülecektir, bu durumda üzerine biraz su ilavesi yapmak gerekmektedir.

  Bunların özelliği, ılık suyla temas etmeleri halinde, suyu emmeleri ve normal büyüklüklerinin 300– 400 katı büyüklüğe ulaşabilmeleridir.

  Suyun ılık olması şişme süresini kısaltmaktadır. Kaynar veya soğuk su kullanıldığında şekilleri bozulmaktadır. Toplar yaklaşık 4 saat sonunda istenilen büyüklüğe gelmektedir.

  Normal büyüklüklerinin 400 katına ulaşmaları nedeniyle küçük çocuklar için çok sakıncalılardır ve onlardan uzak tutulmalıdırlar.

  Marketlerde ”su maymunu”, ”büyüyen su topları”, ”bio-gel” gibi isimler ile satılabilen Bu nesneler , çocuklar tarafından oyuncak olarak değerlendirilmekte, renkli oldukları için çocuklar tarafından şeker zannedilmektedir.

  Ayrıca okullarda, arkadaşlarına su veya başka içecekler içerisinde bu ürünleri yutturmaya çalışmak

  gibi şakalar yapılabilmektedir.

  Çocuk sağlığı ve güvenliği açısından risk oluşturan Bu ürünlerin yutulması halinde

  1- Nefes borusuna kaçması durumunda tıkanmaya, solunum sıkıntısı ve yetmezliğine

  2- Mide ve barsakta su çekerek de çoğalacağı için mide barsak tıkanmalarına

  Ve Bunların sonucunda ölüme yol açabilir.

  Ayrıca toksik/zehirleme ve allerji etkileride göz ardı edilmemelidir.

  bu ürünlerin oyuncak olarak satılamaz. Mevzuat gereği sadece çiçekçiler ve canlı bitki satışı yapan mağazalar tarafından üzerinde gerekli uyarılar yapılarak satışı gerçekleştirilebilmektedir.

  Bu nedenle bakkal, market, kırtasiye, okul kantinleri, oyuncak ve hediyelik eşya satışı yapılan yerlerde satışının yapılması uygun değildir.

  Anne-babaların da gerekli ihtimamı göstererek çocuklarını bu ürünlerden uzak tutmalılardır.

  Bu tür vakalara geçmişte rastlanmıştır.

  Özel bilgi :Su Maymunu (Myocastor coypus) :Güney Amerika kökenli yarı sucul bir kemirgendir. Bitkiyle beslenir ve kemirgenlerin en büyüğüdür.Yuvaları için delik açmakta ve nehir kıyıları, bentler ve sulama tesislerine zarar vermektedirler. Sulak alan bitkileri ile beslenirler, geniş sazlık alanlara zarar verebilirler. Yüzeysel olarak sıçan benzeridir, kürkü kahverengi ve sarı kahverengi renklidir, silindirik bir kuyruğu vardır. Zamanında kürkleri için beslenmişlerdir.

  Anakara da Bir doktorun Dr.A… nın çocuğunun başına gelen olay.

  20/03/2017 Okulda, çocuklar Marketten satın alınan topu suya atıp şişmesine bakarlar.

  Dr.A’nın çocuğu Arkadaşları sınıfta paketten alıp paylaşırlarken bu nesneyi görürü, bana da bana da diyerek şeker sanıp ağzına atar. Hastanede endoskopi önerilir, aradan geçen saat uzayınca yapılamaz. İleus/tıkanma tablosu gelişirse gelin denilerek gönderilir. Adli rapor yazılır.30 saat gözlem altında tutulduktan sonra zarar vermeden gaitayla çıkar.

  **Bir de yabancı yayın var.

  http://pediatrics.aappublications.org/content/130/4/e1011

  Water-Absorbing Balls: A “Growing” Problem

   

  Irving J. Zamora, Lan T. Vu, Emily L. Larimer, Oluyinka O. Olutoye

  Abstract

  Foreign body ingestion is a potentially serious clinical problem in children. We report a case of an 8-month-old infant who developed complete bowel obstruction requiring laparotomy due to ingestion of a superabsorbent polymer ball with advertised growth up to 400 times its original size. Most ingested foreign bodies that pass through the pylorus will make it safely through the gastrointestinal tract. This is not true for water-absorbing balls that progressively increase in size and cause intestinal obstruction. Other household products and toys on the market use a similar polymer-based water-absorbing technology, thus increasing the risk for accidental ingestion by young children. These rapidly expanding objects can cause significant morbidity, and timely diagnosis and treatment are prudent to improve patient outcomes.

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et