• Ağız sağlığında yapılan 6 yanlış

  Ağız sağlığında yapılan 6 yanlış

  Dişlerimizi yıllarıdır fırçalıyoruz. Ancak her zaman doğru şekilde fırçaladığımızı söyleyemeyiz. Doğru teknikle dış fırçalamak ağız sağlığı için büyük bir fark yaratabilir.

  Ağzımız dişlerimize yapışan bakterilerle doludur. Bir kez dişinize yapıştığında, orada büyümeye başlar. Diş fırçalamanın amacı, her gün biriken bakterilerden ağzımızı arındırmaktır. Birçoğumuz bakterilerden kurtulmak için doğru teknikleri kullanmıyoruz.

  İnternete göre ağız temizliği yaparken yaptığımız en yaygın 6 yanlış:

  Sadece Dişleri Fırçalamak

  Yapılan en yaygın yanlışlardan biri sadece dişlere odaklanarak diş etlerini unutmak. Diş etlerinin yanında veya altında kalmasına izin verilen plak, sonunda diş eti iltihabına neden olur. Diş eti iltihabı, diş eti hsatalıklarının erken bir aşamasıdır. Dişlerinizi fırçalarken diş etlerine de nazikçe masaj yaptığınızdan emin olun.

  Sert Kıllı Diş Fırçası Kullanmak

  Yıllar içinde sert kıllı diş fırçaları diş etlerinizi yıpratır. Yumuşak kıllı diş fırçaları, diş etlerine daha hassas davranırken, bakteri yüklü tabakayı tartar haline gelmeden önce çıkarabilir.

  Ağız ve diş problemleriniz hastalıkların habercisidir

  Yanlış Diş İpi Seçmek

  Uzmanlara göre dişlerimizi günde bir defa diş ipiyle temizlemeliyiz. Size uygun diş ipini seçmek plak temizlemekte çok etkili olacaktır.

  Örnek olarak, dişleriniz arasında büyük boşluklar varsa doktorların tavsiyesi arayüz fırçası kullanmaktır. Kalıcı bir seçenek arıyorsanız ağız duşu yardımcı olabilir.

  Size uygun diş ipi bulmakta zorlanıyorsanız alternatif yollar için doktorunuza danışın. Diş ipi kullanmak için en iyi zaman, yatmadan öncedir. Öncelikle gün boyu dişlerinizde biriken bakterileri diş ipiyle dışarı atın ve ardından dişlerinizi fırçalayın.

  Uzun süre diş fırçalamamak

  Kesin olmamakla beraber, ortalama bir insan dişlerini 30 saniye fırçalıyor. Uzman tavsiyesi günde iki defa olarak 2 dakikadır. Diş ipi kullanmak, fırçalamak ve ağı gargarasıyla ağız temizlik rutini en fazla 5 dakika sürecektir.

  2 dakika, alışık değilseniz başlarda çok uzun bir süre gibi gelebilir. Elektrikli diş fırçası kullanmayı tercih ederseniz, zamanlayıcısı olan ve ağzın bölgelerine kılavuzluk eden modeller de mevcut.

  Lazerli kanal tedavisi diş kaybını önlüyor

  Florürlü Diş Macunu Kullanmamak

  Florür, son yıllarda güvenliğiyle ilgili endişelere sebep olan bir üne kavuştu. Ayrıca, bir çok insan diş macunu seçerken karbon diş macunu gibi alternatif içerikli ürünlere yöneldi. Ancak, uzmanlara göre florür, dişleri koruyan aktif bir bileşendir. Belirtildiği şekilde kullanıldığında, florürlü diş macunu güvenlidir.

  Yatmadan Önce Diş Fırçalamamak

  Çoğu uzmanın önerisi dişleri günde 2 defa fırçalamaktır. Biri sabah, kahvaltıdan sonra, diğeri yatmadan hemen önce. Bununla birlikte, günde bir defadan fazla diş fırçalamanın gerektiğine dair ikna edici bir kanıt yok. Günde kaç kez diş fırçalamanız gerektiği mevcut ağız sağlığınıza ve risk faktörlerine bağlıdır. Bu nedenle diş hekiminizin önerilerini almak faydalı olacaktır.

  Kaç kez fırçalarsanız fırçalayın, atlamamanız gereken yatmadan önce dişlerinizi fırçalamaktır. Uyurken ağzınız kurur ve vücudunuz ağzınızı korumak için tükürük üretir. Temiz bir ağızla uyumak ağzınızı gece boyunca sağlıklı tutacaktır.

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et