• Aşırı kalsiyum alıyor olabilirsiniz

  Aşırı kalsiyum alıyor olabilirsiniz

  Vitamin ve mineral tüketimini takip etmek, kalorilerinizi takip etmek kadar kolay değildir. Bu nedenle, takviye alırken biraz aşırıya kaçmış olabilirsiniz. İnternette bir makale okuduğumuzda veya bir uzmandan bir tavsiye duyduğumuzda hepimiz diyetimize aniden gerekli olduğunu hissettiğimiz eklemeler yaparız. Sağlığımız için hepimiz biraz gerektiğinden fazla özen gösterebiliriz.

  Yine de üzerinde fazla durmamız gereken bir takviye var: Kalsiyum. Kalsiyum, vücudun iyi kemik sağlığı için ihtiyaç duyduğu önemli bir mineraldir. Uzmanlara göre yetersiz kalsiyum, osteoporoz gelişimine önemli ölçüde katkıda bulunur.

  50 yaş üzeri 3 kadından birinin ortak sorunu Osteoporoz

  Peki vücut için önemliyse niye takviye olarak almıyoruz? Çünkü kalsiyum günlük tükettiğimiz birçok besleyici gıdada zaten bulunabilir ve bu önemli mineralden çok fazla tüketirseniz bazı sıkıntılı yan etkileri yaşayabilirsiniz.

  Araştırmalara göre, kemik sağlığını iyileştirmek için kalsiyum takviyesi almak kalp hasarı riskini artırıyor olabilir. Araştırmacılar, kalp hastalığına neyin neden olduğunu bulmak için 2 bin 700’den fazla hastayı kapsayan 10 yılı aşkın tıbbi testlere tabi tuttular. Sonuçlar şöyle: Kalsiyumun takviye şeklinde alınmasının arterlerde plak birikmesi ve kalp hasarı riskini artırabileceğini gösterdi. Bu nedenle, doktorunuz ek kalsiyuma ihtiyacınız olduğunu söylemediği sürece, takviye kalsiyuma ihtiyacınız yoktur.

  Güçlü Kemiklere Sahip Olmanın Kolay Yolu

  Kalp hastalıkları riski büyük ve ölümcül bir etki. Ancak, çok fazla kalsiyum almanın hayatınızda daha belirgin olabilecek günlük sorunlar da vardır. Uzmanlara göre, kalsiyum açısından çok zengin bir diyet, kabızlığa, böbrek taşı geliştirme riskinin artmasına ve vücutta demir ve çinko emme yeteneğinin azalmasına neden olabilir.

  İyi kalsiyum kaynaklarının arasında peynir, yağlı balıklar, koyu yapraklı yeşillikler ve mercimek gibi gıdaları sayabiliriz.

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et