• Bağırsak Bakterileri Kanserle Savaşmada Yardımcı Olabilir

  Bağırsak Bakterileri Kanserle Savaşmada Yardımcı Olabilir

  Bağırsaklarımız sayısız bakteri ile dolu mucizevi bir organdır. Küçük yaşam formları, lifleri fermente etmekten tok hissetmeye kadar her konuda bize yardımcı olur. Ayrıca, olumlu etkileri yalnızca bağırsakta kalmıyor.

  Bakteri ve maya gibi bağırsak mikroplarının diyabet, depresyon ve nörovasküler hastalıklarda rol oynadığı biliniyor. Bilim insanları şimdi de mide bakterileri tarafından üretilen moleküllerin, bağışıklık sistemi söz konusu olduğunda insan vücuduna yardım edebileceğini, hatta tümörlerle savaşmaya yardımcı olacak kadar faydalı olabileceğini keşfettiler.

  Yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, bağırsak bakterilerinin metabolitlerinin hücrelerimizin metabolizmasını ve gen düzenlemesini değiştirebileceğini ve böylece tümör tedavilerinin etkinliğini olumlu yönde etkileyeceğini gösterdi.

  Kısa zincirli yağ asitleri, liflerin bağırsakta fermente edildiğinde üretilen yardımcı moleküllerden biridir. Başlıca kısa zincirli yağ asitleri, yalnızca vazı bakterilerde bulunan daha az yaygın pentanoat ile birlikte asetat ve bütirattır. Tüm bu kısa zincirli yağ asitlerinin insanlarda insülin direnci, kolesterol ve hatta iştahın düzenlenmesi gibi bir dizi olumlu sağlık etkisi vardır.

  Bilim insanları, bütirat ve pentanoatın, çalışma şeklini yeniden programlayarak CD8 olarak bilinen bir tür öldürücü T hücresinin anti-tümör aktivitesini de artırdığını buldular. Çalışma, ilk kez farelerde deneysel olarak gösterildi.

  Bazı tümör hücrelerinin yüzeylerinde, T hücreleri üzerindeki proteinlere bağlanabilen proteinler bulunur ve bu, kanser hücresine hedefini yedeklemesini söyleyen bir bağışıklık kontrol noktası yanıtıyla sonuçlanır. Bağışıklık kontrol noktası inhibitörü tedavisi, bu kontrol noktası proteinlerini bloke ederek, T hücrelerinin işlerini yapmasına ve tümör hücrelerini yok etmesine izin vererek çalışır.

  Bu heyecan verici çalışma, doğru bağırsak bakteri karışımının kanser hastalarına uygulanan bağışıklık kontrol noktası inhibitörü tedavilerini artırmaya nasıl yardımcı olabileceğini anlamaya daha da yaklaştırıyor. İnsanlar üzerinde uygulamak için henüz çok erken olsa da, bağırsak bakterilerinin sağlığımız için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Ayrıca, daha fazla lifli yiyecekler tüketmek için de değerli bir neden oluşturuyor.

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et