Doğum sonu kanamayı durduran yeni bir cihaz: Nasıl çalışıyor ve kimler için uygun?

Doğum sonu kanama, anne hastalıkları ve ölümlerinin en önemli nedenlerinden biridir. Mevcut tedavi seçenekleri, tüm hastalar için etkili veya güvenli olmayabilir. Columbia Üniversitesi’nden kadın doğum uzmanları, düşük seviyeli emme kullanan yeni bir rahim içi cihazın, doğum sonu kanamayı gerçek dünyadaki durumlarda hızlı bir şekilde kontrol edebildiğini gösteren bir araştırma yaptılar. Bu cihaz, rahim kasılmalarını teşvik ederek kanamayı durduruyor ve hastanın konforunu ve iyileşmesini artırıyor.

Doğum sonu kanama nedir ve neden tehlikelidir?

Doğum sonu kanama, plasentanın doğumundan sonra rahim kasılmadığında ortaya çıkar. Bu durumda, plasentayı besleyen kan damarları açık kalır ve aşırı kan kaybına neden olur. Bu, kan transfüzyonu, yoğun bakım ünitesine yatış veya kanamayı durdurmak için ameliyat gerektirebilir. Ayrıca anne ölümlerinin %12’sinden sorumludur.

Mevcut tedavi seçenekleri nelerdir?

Aşırı kanamayı durdurmak için, doktorlar genellikle rahmi elle uyararak ve rahmin kasılmasına yardımcı olacak ilaçlar vererek başlarlar. Ancak bu ilaçların bazıları hipertansiyon veya astım gibi durumlarda güvenli değildir. İlaç tedavisi işe yaramazsa veya uygun olmazsa, doktorlar rahim içine yerleştirilen ve rahim duvarına baskı uygulayarak kanamayı kontrol eden balon benzeri bir tamponad cihazı kullanabilirler. Bu cihazın başarı oranı yüksektir ancak hasta deneyimi üzerinde olumsuz etkileri vardır. Balon genellikle 12 ila 24 saat rahim içinde kalır ve bu süre zarfında hasta yatakta oturamaz, dolaşamaz veya bebeğe rahatça bakamaz.

Yeni cihaz nasıl çalışır ve ne gibi avantajları vardır?

Yeni cihaz, 2020 yılında FDA tarafından onaylanmıştır. Cihaz, rahim içine yerleştirilen küçük bir tüpten oluşur. Tüpün ucunda, rahim kasılmasını teşvik etmek için düşük seviyeli emme uygulayan küçük bir pompa vardır. Cihaz, doğumdan sonra nispeten az kan kaybı yaşayan 106 hastada yapılan ilk klinik denemede ortalama 3 dakikada kanamayı kontrol altına aldı. Cihaz ayrıca 34 haftadan kısa erken doğum yapan hastalar için de güvenli bulundu.

Yeni çalışma, cihazın gerçek dünya koşullarında kullanıldığında da oldukça etkili olduğunu gösterdi. 16 hastanede doğum yapan 800’den fazla hastayı kapsayan çalışmada, cihaz hem vajinal hem de sezaryenle doğum yapan hastaların yüzde 90’ından fazlasında kanamayı kontrol altına almayı başardı. Cihaz ayrıca yerleştirildikten yaklaşık 3 saat sonra çıkarılabilir, bu da hastanın konforunu ve iyileşmesini artırır.

Columbia Üniversitesi Vagelos Doktorlar ve Cerrahlar Koleji’nde kadın doğum ve jinekoloji profesörü ve çalışmanın kıdemli yazarı Dena Goffman, “Bulgularımız, cihazın doğum sonrası kanamayı yönetmede önemli yeni bir araç olduğunu gösteriyor” diyor. “Cihazın nispeten küçük kanama yaşayan hastalarda iyi çalıştığını daha önce göstermiştik, bu nedenle cihazın daha geniş bir hasta yelpazesinde ve birçok farklı doktor tarafından kullanıldığında neredeyse aynı şekilde çalıştığını görmek gerçekten güven verici.”