• Burun tıkanıklığı beyin aktivitelerini etkiliyor

  Burun tıkanıklığı beyin aktivitelerini etkiliyor

  Yapılan yeni araştırmaya göre sürekli tıkanan sinüsleriniz gelecekte yaşanacak sorunların habercisi olabilir. Araştırmaya göre kronik sinüs infalamasyonu ile muhtemelen zararlı beyin aktiviteleri arasında bir bağlantı olduğuna dair bir kanıt bulundu.

  Sinüsler, burun boşluğunun etrafındaki boşluklardır ve burnu nemli tutarak ve mukus salgılayarak koruduğu düşünülmektedir. Bazen enfeksiyon dolayısıyla infalamasyona sebep olabilirler, ancak bazı insanlarda kronik sinüs iltihabına veya sinüzite evrilebilirler.

  Burun tıkanıklığı ile hiç kimsenin iyi hissetmeyeceğini düşünebiliriz ama kronik sinüzit ile algıda zayıflama arasında bir bağlantı olduğu düşünülüyor. Çalışmalar gösteriyor ki hastalar algısal işlevleri testlerinde kontrol deneklerinden daha kötü performans gösterdiğini ve tedavi gördükten sonra performanslarında artış gözlemlenmiş. Hastalar, burun tıkanıklığı, tat ve koku kaybı ve yüzde ağrı gibi fiziksel semptomların yanında bilinç kararması hissini de tarif etmişlerdir.

  Araştırmada, sinüs iltihabına sahip görünen 22 kişilik grup, sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırıldı. İki grup karşılaştırıldığında sinüs iltihabı olan kişilerde, odaklanmamıza ve problem çözmemize yardımcı olan frontoparietal bölgedeki bağlantılarda zayıflama var gibi görünüyordu.

  Kontrol grubu ile hastalar arasında performans olarak büyük bir fark bulunmasa da bulgular hastalarda belirgin bir fark olduğunu gösteriyor. Test grubunun genç olması nedeniyle sinüsler ile algıdaki bağlantının henüz belirgin değişiklikerin ortaya çıkmaması da mümkün olabilir.

  Araştırmacılar, çalışmaların henüz erken safhalarında olduklarına dikkat çekiyor. Araştırmaların ilerlemesiyle sinüs iltihaplarının beynimize nasıl zarar verebileceği ve daha da önemlisi tedavisi için yeni fırsatlar sağlayabilir. Sinüzit, her 10 insandan 2’sini etkiliyor. Sinüzit tedavilerinde ilk olarak ilaç tedavisi uygulanır. Uygulanan tedavilere cevap alınamayan hastalara cerrahi tedavi seçenekleri gündeme gelmektedir. Günümüzde kronik sinüzitlerin tedavisinde tercih edilen yaklaşım endoskopik sinüs cerrahisidir.

  Konu ile alakalı yayımlanan makale.

  Yorum Yap →

Yorum Yap

Yanıtı iptal et